
Jeszcze kilka lat temu studiowanie architektury na dobrej uczelni wyższej było nie tylko czymś naprawdę prestiżowym, było również niejako przepustką do lepszego świata. Wymagało jednak sporo wiary we własne siły i ogromnych umiejętności – manualnych i intelektualnych, a także radzenia sobie z zagadnieniami matematycznymi i fizycznymi. Dzisiaj, kiedy mnożą się jedna przez drugą kolejne inwestycje budowlane, studiowanie architektury nadal jest znakomitym pomysłem na swoją przyszłość.
Architektura – studia, które się nie starzeją
Chociaż tak popularne niegdyś studia z architektury zostały poniekąd wyparte przez inne kierunki, jak zarządzanie, ekonomia czy informatyka, wciąż są realną szansą na znalezienie dobrze płatnej pracy po ich ukończeniu.
Aby móc starać się o przyjęcie na ten kierunek, konieczne jest zdawanie na maturze języka polskiego rozszerzonego, matematyki, języka obcego, historii sztuki, fizyki, geografii lub informatyki – każda uczelnia przyjmuje nieco inne kryteria naboru. Gdy w grę wchodzi architektura, studia wymagają na etapie rekrutacji uzupełnienia o egzamin z rysunku. Dobry architekt musi mieć wprawne oko i rękę – zdolności plastyczne i manualne są niezbędne w takim samym stopniu, jak zdolności do rozwiązywania działań.
Przyszły architekt musi posiadać również wyobraźnię przestrzenną. Same studia oferują wiele możliwości, w postaci przynajmniej kilku interesujących kierunków, jak: architekt lub architekt krajobrazu lub wnętrz, projektowanie urbanistyczne. To daje naprawdę szerokie możliwości zatrudnienia.
Studiowanie architektury może trwać bardzo różnie, w zależności od wybranej specjalizacji – od 3 do nawet 6 lat w przypadku jednolitych studiów magisterskich. Jednocześnie oznacza to możliwość odebrania dyplomu jako licencjat, inżynier lub magister. Studia mogą toczyć się w trybie dziennym lub zaocznym.
Co trzeba wiedzieć o studiach architektonicznych?
Największą zaletą studiów z architektury są możliwości, jakie dają po ich ukończeniu. Większość architektów decyduje się na pracę jako wolny strzelec, niż na spędzanie czasu za korporacyjnym biurkiem. Zawód architekta jest w jakiś sposób powiązany z zawodem artysty – jeden i drugi tworzy rzeczy jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. W przypadku studiów architektonicznych wszystko jest oparte na sztywnych faktach, liczbach oraz wzorach, zasadach fizyki oraz materiałoznawstwie.
Studia te, o wybranej odpowiednio specjalizacji, pozwalają na podjęcie pracy jako planista, architekt wnętrz, czy kierownik nadzoru budowlanego – zakres jest bardzo szeroki, a indywidualne potrzeby czy zamiłowania bardzo łatwo wpisać w te ramy. Plusów tego kierunku jest znacznie więcej. Podczas studiów uczestnik kursów zdobywa uniwersalną wiedzę na temat nie tylko matematyki czy fizyki, ale również mechaniki, historii i historii sztuki, ekonomii i socjologii. W ten sposób możliwa jest nawet zmiana planów na awaryjne, jeśli z jakiś względów niemożliwe będzie osiągniecie wymarzonego celu w dziedzinie architektury.