
Nieruchomości magazynowe w Polsce zyskały na znaczeniu i budzą duże zainteresowanie najemców – również zagranicznych. Popyt rośnie, dlatego deweloperzy pracują pełnią parą. W I półroczu 2021 zbudowali aż 1,16 mln mkw. magazynów, a popyt na koniec czerwca 2021 roku to ponad 3,41 miliony metrów kwadratowych. brutto. W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się przełamania granicy 22 mln mkw.
Rekordowy popyt na powierzchnie magazynowe
Wynik z pierwszego półrocza to o 100 tys. mkw. więcej niż przed rokiem, a ww. popyt był najwyższą wartością półroczną na polskim rynku magazynowym – jak podaje firma Colliers. Powierzchnie magazynowe zyskują na znaczeniu również z powodu dynamicznego rozwoju branży e-commerce. Pandemia doprowadziła do ogromnego rozwoju branży e-commerce. Aż cztery z pięciu największych podpisanych umów najmu w trakcie I poł. 2021 r. to transakcje związane z tym sektorem.
Które regiony są najważniejsze? Kluczowe powierzchnie magazynowe
Rynki z najwyższą podażą powierzchni magazynowej w Polsce to Warszawa (trzy strefy), Polska Centralna i Górny śląsk. Od wielu lat są to najważniejsze regiony w tej branży i rozwijają się one najszybciej. Co więcej, spodziewany jest dalszy ich rozwój, a także wzrost zainteresowania powierzchniami magazynowymi w ich sąsiedztwie.
Warszawa, Górny Śląsk i Polska Centralna
Rośnie też zainteresowanie okolicami Warszawy, Katowic czy Łodzi – ze względu na niższe stawki, dobry dojazd i mniejszą dostępność powierzchni. Rozwija się także Trójmiasto, Polska Zachodnia oraz Poznań. Aż trzy z rynków niedługo przekroczą granicę 1 mln metrów kwadratowych całkowitej powierzchni magazynowej – to właśnie Trójmiasto, Szczecin oraz Polska Zachodnia. Podajmy przykłady – to najem 109 tys. mkw. przez DHL oraz najem niemal 82,5 tys. mkw. w P3 Poznań II przez Westwing.
Nieruchomości i powierzchnie magazynowe w Polsce
Przyjrzyjmy się danym z raportu firmy Colliers. Całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęła poziom 21,85 mln mkw. na koniec I poł. 2021 roku. Dodajmy, że w budowie jest kolejne 3,35 mln mkw. nowoczesnej powierzchni, część będzie oddana do użytku w tym roku. Popyt ten jest wynikiem wzmożonej aktywności najemców – tegoroczny wynik to najwyższa półroczna wartość w historii polskiego rynku magazynowego.
Dalszy rozwój branży magazynowej
Przewidywany jest nadal wzrost popytu na rynku magazynowym. Jest to przede wszystkim efekt dynamicznego rozwoju branży e-commerce oraz zjawiska „nearshoringu”. Przewiduje się, że kolejne regiony zyskają na znaczeniu.