Technologie informatyczne coraz bardziej wkradają się w każdy aspekt naszego życia. Nic dziwnego, że ma to także miejsce w stomatologii. Technologia CAD/CAM odmieniła jej współczesne oblicze. Przyczynia się ona nie tylko do skrócenia czasu pracy, ale i minimalizuje pojawiające się błędy ludzkie oraz straty cennych materiałów. Stomatolodzy nie rezygnują z tradycyjnych metod leczenia, ale dzięki technologii CAD/CAM jest ono bardziej wydajne i skuteczne.
CAD/CAM – co to takiego?
CAD, czyli Computer Aided Design to komputerowe wspomaganie projektowania natomiast CAM, czyli Computer Aided Manufacturing to komputerowe wspomaganie wytwarzania. Ta technologia znana jest już od dawna w między innymi w szeroko pojętej branży budowlanej czy elektrycznej. Tworzone za jej pomocą projekty wyparły tradycyjne metody, np. kreślarskie, a my możemy obserwować ich owoce każdego dnia. Jak to ma się do stomatologii? Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w protetyce, ortodoncji, a nawet stomatologii estetycznej. Dzięki tej technologii projekty są tworzone w jak najkrótszym czasie z zachowaniem dużej precyzji i z dbałością o poczucie komfortu pacjenta. Jest to odpowiedź na coraz większe ich oczekiwania i marzenia o zdrowym śnieżnobiałym uśmiechu. Fantastycznie można wykorzystać system CAD/CAM do tworzenia między innymi aparatów ortodontycznych, protez, mostów, czy koron. Stomatolodzy i protetycy przy wykorzystaniu tej technologii są w stanie odtworzyć uzębienie pacjenta, nawet gdy ubytki powstały w wyniku poważnych uszkodzeń.
Współczesna protetyka cyfrowa
Stomatologia oferuje wiele możliwości, by pacjent mógł cieszyć się idealnym uzębieniem. Jednym z jej działów jest stale rozwijająca się protetyka cyfrowa, która gwarantuje uzyskanie efektownego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Pomocny w tym jest system CAD/CAM. Jak wygląda cały proces? Skanowanie zębów wykonywane jest przy pomocy skanera wewnątrzustnego lub na podstawie wycisku, który następnie wkładany jest do skanera protetycznego, który przetwarza go do postaci cyfrowej. Następnie technik protetyczny wykonuje cyfrowe uzupełnienie. Gdy jest już ono gotowe zostaje przesłane do frezarki lub drukarki 3D, które wytwarzają daną pracę. Podczas tego procesu pacjent może zapoznać się z cyfrowym projektem swojego nowego uśmiechu. Czas pracy zależy od wielkości projektu, który jest dostosowana do wymagań danego pacjenta. Proces wytwarzania odbywa się pod kontrolą systemu CAM. Jakie prace protetyczne można wykonać przy pomocy tej nowoczesnej technologii? Są to przede wszystkim korony i mosty protetyczne, belki na implantach, wypełnienia inlay, overlay i onlay, a także szyny i protezy zarówno szkieletowe, jak i częściowe, czy protezy całkowite.
System CAD/CAM można spotkać w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych i pracowniach protetycznych. Prace, które są tworzone za jego pomocą cieszą się uznaniem pacjentów przede wszystkim ze względu na ich walory estetyczne, precyzję, wygodę oraz możliwość wykorzystania najlepszych jakościowo materiałów.