Uniwersalność, ponadczasowość i minimalizm – tak można pokrótce podsumować styl nowoczesny we wnętrzach. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, by urządzić wnętrze hołdujące nowoczesnym trendom, a przy tym spełniające oczekiwania domowników? Podpowiadamy.
Wnętrze w nowoczesnym stylu
- Wyróżniki stylu nowoczesnego
- Meble do stylu nowoczesnego
- Dekoracje i dodatki do stylu nowoczesnego
Czym cechuje się styl nowoczesny?
Styl nowoczesny to dość ogólne pojęcie, pod które można podpiąć wiele cech składających się na takie wnętrze. Do najważniejszych wyróżników takich aranżacji należą natomiast:
- proste, geometryczne kształty pozbawione zdobień,
- wąska paleta barw, w której przeważają stonowane, ponadczasowe odcienie (biel, czerń, szarość, beż),
- poczucie przestronności wykreowane nie tylko metrażem, ale też doborem mebli o prostych formach, które nie przytłoczą wnętrza,
- komfort bez kompromisów czyli przedkładanie go nad kwestie natury estetycznej.
Poza tymi głównymi założeniami nowoczesne wnętrza czerpią inspiracje z innych stylów aranżacyjnych, które cieszą się dziś popularnością. Oszczędność formy i brak przepychu odpowiadają, chociażby charakterystyce minimalistycznych aranżacji. Pod względem zamiłowania do przestronności i używania betonu architektonicznego przypomina on z kolei styl industrialny. Stonowana kolorystyka, jaka zwykle jest stosowana w nowoczesnych aranżacjach, odpowiada natomiast skandynawskiej palecie barw.
Można więc pokusić się o stwierdzenie, że styl nowoczesny to kompozycja z wybranych elementów innych nurtów aranżacyjnych znajdujących zastosowanie we współczesnych wnętrzach. To właśnie temu zawdzięcza swoją uniwersalność i to, że wpisuje się w gust wielu osób.
Nowoczesna aranżacja nie zestarzeje się też zbyt szybko, bo jest ponadczasowa. Możesz ją również dowolnie odświeżać na przestrzeni kolejnych lat, np. wymieniając dodatki i detale. Kolorystyka i meble są tu na tyle stonowane, że nie staną Ci na drodze do stworzenia czegoś zupełnie nowego bez ponoszenia wysokich kosztów.
Jak wybierać meble do nowoczesnych wnętrz?
Wybierając meble do nowoczesnego wnętrza, możesz kierować się następującą zasadą: funkcjonalność ponad formą. Co mamy na myśli? Większość wyposażenia pasującego do takich aranżacji cechuje się podobną koncepcją – prostą, minimalistyczną i bazującą na geometrycznych kształtach. Są też zwykle oferowane w podobnej, stonowanej kolorystyce.
Przy tak ponadczasowej i uniwersalnej estetyce wygląd spada niejako na drugi plan. Wzrasta natomiast waga funkcjonalności, która w nowoczesnych wnętrzach odgrywa szczególną rolę. Chociaż aranżacja musi oczywiście odpowiadać zmysłowi estetycznemu właściciela, to jednak przede wszystkim powinna być dopasowana do jego stylu życia i zapewniać mu komfort na co dzień.
O ile niektóre style aranżacyjne zachęcają do eksperymentowania i bawienia się designem, ten nowoczesny stawia na ład i porządek. W takiej przestrzeni raczej nie ma miejsca na spontaniczny dobór wyposażenia. Wszystko powinno zostać dobrze przemyślane, a meble dobrane do stworzonego wcześniej projektu, w którym poszczególne elementy świetnie współgrają tak ze sobą, jak z potrzebami domowników.
Nie masz pomysłu na taką aranżację, a zatrudnienie projektanta czy architekta nie wchodzi w grę ze względów finansowych? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy w zaplanowaniu wnętrza – galerie i sklepy meblowe często oferują darmowe wsparcie w tym zakresie. Galeria Wnętrz Domar zapewnia swoim klientom możliwość skonsultowania się na miejscu z architektką wnętrz Sylwią Gulewicz-Wysocką, która jest dostępna po wcześniejszym umówieniu na spotkanie.
Dekoracje i dodatki – jak nadać charakter nowoczesnym wnętrzom
Minimalistyczny charakter nowoczesnych wnętrz nie oznacza, że nie ma w nich miejsca na dodatki spełniające funkcję dekoracyjną. Jest ich jednak mniej niż chociażby w aranżacjach glamour czy boho, a do tego stosuje się je z umiarem i wyczuciem.
Dodatki pasujące do stylu nowoczesnego odznaczają się też charakterystycznym wyglądem. Często mają prostą, geometryczną formę, a do tego są zaplanowane w taki sposób, że nie tylko cieszą oko, lecz również spełniają jakąś praktyczną funkcję. Doskonale wpisują się zatem w główne założenie tego nurtu, które zakłada skupienie na funkcjonalności.