Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na działalność danej firmy składa się szereg przeróżnych informacji. Należą do nich np. kwestie dotyczące strategii rozwojowych, handlu, finansów, bazy klientów, a także dane produktów, dzięki którym przedsiębiorstwo utrzymuje się na rynku. Nie trudno się domyślić, że takie wiadomości są dla firmy niezwykle istotne. Wagę tych informacji dostrzegł również ustawodawca, określając w przepisach odpowiedzialność cywilną i karną w wypadku naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Co zatem grozi za ujawnienie lub bezprawne wykorzystanie tych informacji?
Ale co właściwie kryje się pod tym pojęciem?
Tajemnica przedsiębiorstwa została zdefiniowana w Ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UZNK) z 16 kwietnia 1993 r. Według przepisów są to „informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności”.
Czy każdy pracownik ma obowiązek jej dochować?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy brak umowy o zachowaniu poufności zwalnia pracownika z odpowiedzialności za naruszenie tajemnicy. Jednak nawet, jeśli dokument ten nie zostanie podpisany, poszkodowany wciąż ma prawo dochodzić swoich praw. Obowiązek zachowania w tajemnicy istotnych dla pracodawcy wiadomości dotyczy każdego pracownika. Został on wskazany w Kodeksie Pracy art. 100 § 2 pkt. 5. Według tego przepisu pracownik ma obowiązek ,,przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach’’, o której wspomnieliśmy wyżej. Jedną z konsekwencji nieprzestrzegania owych norm może być np. wypowiedzenie umowy pracownikowi. Jeśli masz wątpliwości dotyczące naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa, możesz zasięgnąć porady w kancelarii prawnej (https://smadwokaci.pl/).
Co z pozostałymi konsekwencjami?
Jak już wspominaliśmy wcześniej nieprzestrzeganie tajemnicy przedsiębiorstwa może mieć wiele dotkliwych skutków. Zacznijmy od tego, że samo wypowiedzenie umowy stanowi dosyć łagodną opcję. Jednak w momencie, w którym pracodawca uzna, że naruszenie było rażące w skutkach, może zastosować zwolnienie dyscyplinarne w trybie art. 52 § 1 pkt. 1. Co w wypadku, w którym informacje wyniesione przez pracownika zostaną wykorzystane przez konkurencję? Wówczas poszkodowany przedsiębiorca ma prawo żądać od swojego nieuczciwego rywala zaniechania niedozwolonych działań oraz przeprosin. Skrucha taka może zostać wyrażona jako jednokrotne lub wielokrotne oświadczenie, posiadające odpowiednią treść i formę. Firma może także żądać podania przez konkurenta wyroku, który zapadł w skutek naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa do wiadomości publicznej. Możliwe jest również wystosowanie roszczeń odszkodowawczych, jeśli wyciek wrażliwych informacji negatywnie wpłynął na sytuację majątkową poszkodowanego przedsiębiorcy. Wolno również starać się o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny.
Kiedy poniesiemy odpowiedzialność karną?
Należy zdać sobie sprawę z faktu, że za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa możemy odpowiadać nie tylko cywilnie, ale także karnie. Odpowiedzialność karną przewidują art. 23 ust. 1 do 3 UZNK oraz art. 266 § i art. 267 Kodeksu Karnego. Zatem nieprzestrzeganie jej grozi również wszczęciem postępowania karnego, którego skutkiem może być wydanie wyroku skazującego. Konsekwencje, jakie możemy ponieść dopuszczając się tego rodzaju przestępstwa to kara grzywny, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Jak zatem widzimy, nie warto ryzykować i rozpowszechniać żadnych informacji związanych z naszą firmą. Powinniśmy mieć na uwadze, że takie dane roznoszą się błyskawicznie, a konsekwencje jakie poniesiemy, mogą okazać się dla nas bardzo dotkliwe.