Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Pasjonatów strzelectwa w Polsce przybywa! Niektórzy są kolekcjonerami różnego typu oręża, inni zaś uczestniczą w zawodach lub są myśliwymi. Posiadanie nowoczesnego uzbrojenia wymaga stosownych środków bezpieczeństwa, w tym odpowiedniego miejsca na trzymanie go. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak je zabezpieczyć.
Kiedy szafa na broń jest konieczna?
Ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji wyraźnie wskazują, w jaki sposób należy zabezpieczyć pistolety, strzelby czy karabinki, a także amunicję do nich, posiadane przez m.in. osoby fizyczne. Przepisy tych aktów prawnych informują o tym, że do przechowywania uzbrojenia potrzebne są albo przystosowany do tego celu magazyn, albo szafa pancerna na broń klasy S1 (zgodna z normą PN-EN 14450) lub wyższej – S2.
Swoisty wyjątek stanowią egzemplarze kolekcjonerskie. Takie elementy uzbrojenia mogą być przetrzymywane w dostosowanych do tego celu gablotach, unieruchomione i z zachowaniem wszelkich warunków bezpieczeństwa. Jeśli powyższe wymogi nie są spełnione, wówczas posiadacz tych przedmiotów naraża się na odpowiedzialność karną.
Inne zasady dotyczą wiatrówek (do 17 J). W tym przypadku należy je trzymać po prostu poza zasięgiem osób niepowołanych. Nie ma jednak jasnych wytycznych, gdzie powinny być przechowywane.
Czym charakteryzuje się dobra szafa na broń?
Taki element wyposażenia przede wszystkim uniemożliwia dostanie się osobom niepowołanym do zawartości. Klasa PN-EN 14450 określa, że wnętrze komory zabezpieczone jest przed rozpruciem, m.in. szlifierką kątową czy wiertarką udarową. Co więcej – szafka musi być wyposażona w stosowny zamek, spełniający normę EN1300. Przed dokonaniem zakupu należy też sprawdzić potrzebne wymiary, aby pomieścić w takim specjalistycznym meblu posiadane uzbrojenie.
Warto wziąć pod uwagę także dodatkowe udogodnienia i funkcjonalności. Znajdujące się w komorze półki czy uchwyty zdecydowanie ułatwią uporządkowanie poszczególnych egzemplarzy oręża, ale nie tylko. Często w takim miejscu trzyma się również kosztowności – od cennej biżuterii po gotówkę czy papiery wartościowe.
Jak jeszcze można zabezpieczyć broń?
Oprócz szaf pancernych klasy S1 lub S2, będących podstawowym sposobem zabezpieczania uzbrojenia przed osobami niepowołanymi, są także inne sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa. To zarówno specjalne akcesoria, jak i dobre praktyki. Można więc stosować blokady spustu lub kablowe albo kłódki zabezpieczające zamek broni. Oprócz tego nigdy nie należy pozostawiać pistoletu czy strzelby bez nadzoru, a przed schowaniem do szafki należy je rozładować i zabezpieczyć.
Gdzie można kupić dobre szafy pancerne?
Decydując się na zakup takiego wyposażenia, zawsze warto sięgać do oferty sprawdzonych sprzedawców. Przede wszystkim upewnij się, że dostarczane przez niego produkty mają wszelkie niezbędne certyfikacje. Tylko wtedy bowiem możesz trzymać w zakupionych szafkach uzbrojenie i przeznaczoną do niego amunicję. Sięgnij więc po propozycje cenionej marki!