Czy słyszałeś kiedyś o cięciu laserowym? Większości z nas znane są mechaniczne sposoby cięcia metali lub tworzyw sztucznych, przy użyciu piły ręcznej lub szlifierki kątowej. Z biegiem lat pojawiła się potrzeba wynalezienia szybszej i efektywniejszej metody cięcia, i tak powstało cięcie laserowe. Zamiast tarczy tnącej czy ostrza w tej metodzie używa się promienia lasera o bardzo wysokiej temperaturze oraz gazu technicznego. Metoda ta jest bardzo powszechna w fabrykach, gdzie występuje produkcja na dużą skalę.
Obróbka metali i tworzyw sztucznych — precyzja na miarę XXI wieku
Używanie w fabrykach pił tnących lub szlifierek kątowych byłoby zbyt pracochłonne i nieopłacalne. Zasadniczą cechą odróżniającą cięcie laserowe od innych metod cięcia jest fakt, że odbywa się ono bez fizycznej ingerencji człowieka. Dzięki temu przedmiot, który jest poddawany obróbce, nie ulega zniekształceniu. Przyrząd, czyli w tym przypadku laser, nie zużywa się tak jak np. tarcze przy szlifierce kątowej czy pile tnącej. Co więcej, w przeciwieństwie do standardowych metod, tworzywo sztuczne lub metal nagrzewa się tylko w miejscu wykonywania cięcia, co bez wątpienia sprawia, że metoda ta jest bezpieczniejsza.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób wycinane są wszelkie metalowe narzędzia, których używasz na co dzień? Nie da się zaprzeczyć, że większość przedmiotów z naszego otoczenia wykonanych jest z niezwykłą precyzją. To właśnie obróbka CNC odpowiada za dokładne wycinanie kształtów narzędzi wykonanych z metalu, tworzyw sztucznych, czy drewna. CNC, pochodzi z języka angielskiego i oznacza Computerized Numerical Control, co można przetłumaczyć jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to metoda, w której maszyna wyposażona w mikrokomputer, połączony z jej częścią sterującą, wykrawa bardzo precyzyjne elementy. Dzięki czemu sposób ten jest bardziej ekonomiczny i szybszy niż obrabiarki standardowe.
Spawanie metalowych elementów czy gięcie rur?
Wielu z nas korzysta z przedmiotów użytku codziennego, nie zastanawiając się, w jaki sposób powstają. A czy zastanawiałeś się kiedyś, czym była konstrukcja Twojej ogrodowej huśtawki, zanim stała się huśtawką? Otóż była prostym odcinkiem rurki, który przy użyciu odpowiednich technologii trzeba było wygiąć, lub zespawać ze sobą kilka jej części, tak byś Ty mógł się na niej relaksować. Przed laty, by połączyć ze sobą dwie metalowe rurki, po prostu je spawano, z czasem szukano efektowniejszego rozwiązania i dzięki temu powstała metoda, jaką jest gięcie rur. Jej najważniejszym zadaniem jest wygięcie materiału w taki sposób, by nie doszło do uszkodzeń jego struktury, które mogłyby wpłynąć na trwałość przedmiotu końcowego.