
Choć infekcja COVID-19 wydaje się przypominać inne infekcje o etiologii wirusowej, okazuje się, że schorzenie to wywołuje niemałe zdziwienie wśród lekarzy. Szczególnie zaskakujące jest złe samopoczucie i pogorszony stan zdrowia, utrzymujące się nawet przez kilkanaście tygodni po ustaniu objawów chorobowych. Zjawisko to, określane mianem zespołu post-COVID, wymaga niekiedy kompleksowej rehabilitacji, która umożliwia rekonwalescentom powrót do pełni zdrowia i sił. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat roli fizjoterapii w leczeniu zespołu post-COVID.
Zespół post-COVID dotyczy szerokiej grupy ozdrowieńców
Szacuje się, że zespół pocovidowy dotyczy od 10 do 35% wszystkich ozdrowieńców, choć badania wskazują, że może on występować nawet u 85% pacjentów wymagających w przebiegu infekcji COVID-19 hospitalizacji. Co zaskakujące, złe samopoczucie może utrzymywać się przez kilka kolejnych tygodni także u osób, które przebyły tę infekcję relatywnie łagodnie. W przebiegu zespołu post-COVID mogą występować takie dolegliwości jak:
- duszność i kaszel;
- zmęczenie i osłabienie;
- obniżona tolerancja wysiłku fizycznego;
- ból lub uczucie ucisku w klatce piersiowej;
- bóle brzucha, nudności lub biegunki;
- zaburzenia funkcji poznawczych;
- zaburzenia snu;
- przetrwałe zaburzenia zmysłu smaku i zapachu.
Bezpośrednie przyczyny zespołu post-COVID nie są jeszcze w pełni poznane, choć uważa się, że duży wpływ na jego rozwój ma uogólniony stan zapalny oraz dysregulacja układu odpornościowego.
Fizjoterapia wspomaga powrót do pełni zdrowia po infekcji COVID-19
Całkowita rekonwalescencja po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 może wymagać pomocy multidyscyplinarnego zespołu, zwłaszcza w przypadku znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych. W powrocie do pełni zdrowia ogromnym wsparciem jest pomoc doświadczonego fizjoterapeuty, który spojrzy holistycznie na stan organizmu pacjenta i dobierze właściwy dla niego plan rehabilitacji. Fizjoterapia może skupiać się zarówno na pobudzeniu procesów regeneracyjnych lub rozluźnieniu napiętych tkanek miękkich, ale może również ułatwić ozdrowieńcowi oddychanie.
Do najczęściej stosowanych metod w fizjoterapii po infekcji COVID-19 zalicza się:
- SIS, czyli System Indukcyjnej Stymulacji wykorzystujący działanie pola elektromagnetycznego o wysokiej intensywności;
- TR-Therapy, czyli Terapię Radiofalową Ukierunkowaną wykonywaną za pomocą fali o częstotliwości radiowej;
- terapię manualną za pomocą manipulacji wykonywanych rękami terapeuty;
- fizykoterapię za pomocą bodźców fizycznych, takich jak temperatura, światło czy prąd elektryczny;
- masaż wirowy, czyli leczenie za pomocą wody wprawionej w ruch wirowy;
- kinezyterapię, czyli leczenie za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych.