naklejka legalizacyjna

Jedną z czynności, jaką należy wykonać po zakupie samochodu, jest dopełnienie formalności w urzędach oraz konieczność naklejanie naklejki rejestracyjnej. Czynność ta jest niezwykle prosta, ale jednak trzeba przestrzegać kilku zasad, aby dobrze trzymała się na szybie. W poniższym tekście postaramy się w prosty sposób wyjaśnić, jak to zrobić prawidłowo.

naklejka z numerem rejestracyjnym

Nalepka rejestracyjna wedle prawa

W każdym pojeździe, który jeździ po drodze i jest dopuszczony do ruchu, musi zostać spełniony szereg regulacji prawnych. Każde auto powinno posiadać hologram tablicy rejestracyjnej, który znajduje się w prawym dolnym rogu szyby we wnętrzu pojazdu. To, gdzie dokładnie nakleić naklejkę rejestracyjną mówią przepisy. Jeśli jej nie ma, to przy kontroli policyjnej możemy otrzymać dość wysoki mandat – nawet pięćset złotych.

Naklejka rejestracyjna jest nam przekazywana wraz z tablicami rejestracyjnymi. Montuje się ją jednocześnie z tablicami rejestracyjnymi i co najważniejsze, musi być widoczna od zewnątrz pojazdu. Gdzie przykleić naklejkę rejestracyjną? Przede wszystkim nie powinna nic zasłaniać. Najlepsze dla niej miejsce to dolny róg szyby, zaraz po prawej stronie. Ale co w sytuacji, gdy nasza naklejka ulegnie zniszczeniu lub się odklei i zginie?

Tego typu sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale jednak mogą się zdarzyć, na przykład podczas kolizji drogowej. Trzeba w takiej sytuacji złożyć wniosek o nową nalepkę. Wniosek powinien być złożony do wydziału komunikacji w naszym powiecie. Dopóki nie otrzymamy nowej naklejki, nie możemy jeździć samochodem po drogach.

Jak usunąć starą naklejkę rejestracyjną?

Każda naklejka legalizacyjna to trwała nalepka, której bardzo ciężko się pozbyć. Jednak, kiedy dojdzie do wymiany tablic rejestracyjnych, musimy ją odkleić, celem umieszczenia nowej. Panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne, w tym promienie słoneczne, sprzyjają przywieraniu naklejki.

usuwanie naklejk rejestracyjnej

Dlatego właśnie może być problem z jej usunięciem. Specjaliści pracujący w skup aut Gdynia, twierdzą, że najlepszym sposobem jest podgrzanie nalepki. Można to zrobić najzwyklejszą suszarką do włosów, która pomoże ją usunąć. Gdy tworzywo, z którego jest wykonana, nalepka rozgrzeje się łatwiej będzie ją usunąć. Sposób ten może nie być skuteczny w momencie, gdy naklejka rejestracyjna będzie przyklejana później na nową szybę. Kiedy tak robimy?

Na przykład, gdy wymieniamy szybę. W takiej sytuacji zachodzi konieczność usunięcia starej i zamontowania nowej naklejki. Dla niektórych może to być trudne zadanie, dlatego czasem warto poradzić się fachowców lub skorzystać z pomocy innych, bardziej doświadczonych osób, które już wykonywały podobne czynności. W przeciwnym razie, jeśli wykonamy tą czynność w sposób mało fachowy i zostawimy nieestetyczne plamy na szybie, możemy mieć do czynienia z mandatem podczas przypadkowej kontroli pojazdu. Każda naklejka legalizacyjna musi być zamontowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, a stara usunięta w sposób właściwy, który nie uszkodzi szyby. To bardzo ważne i nie należy o tym zapominać.

jak przykleić naklejkę rejestracyjną

Jak przygotować szybę pod naklejkę rejestracyjną

Faktem jest, że naklejanie naklejek na samochód musi być zrobione starannie. Nie ma tu miejsca na amatorszczyznę. Hologram musi się mocno trzymać, dlatego trzeba odpowiednio przygotować podstawę, czyli szybę. W pierwszej kolejności zaczynamy od jej oczyszczenia.

Czyścimy całą szybę lub jej znaczną część – duży kawałek. Powinniśmy używać specjalnego preparatu do szyb, a najlepiej płynu. Następnie przy użyciu czystej ścierki lub papieru, usuwamy nadmiar płynu. Nie zapominajmy o odtłuszczeniu szyby. Robi się to spirytusem lub zmywaczem do paznokci. Sposób, jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybę, określa konkretna procedura, polegająca na przyklejeniu naklejki do szyby w sposób bardzo precyzyjny. Jeśli pojawią się jakiekolwiek pęcherzyki powietrza, to sprawią one, że naklejka się odklei. W związku z tym cały proces powinien być przeprowadzony bardzo precyzyjnie.

Każda naklejka z numerem rejestracyjnym jest zaprojektowana tak, aby nie można było jej ściągnąć w każdej chwili i bez problemu. Niektórzy kierowcy uciekają się do porad mówiących o tym, jak naklejać naklejki na samochód w sposób bardziej subtelny. W związku z tym co niektórzy przymocowują ją do szyby, używając w tym celu bezbarwnej folii samoprzylepnej. Niemniej jednak część funkcjonariuszy, którzy przeprowadzają kontrole drogowe, nie akceptują tej metody. Jest ona bowiem dość kontrowersyjna, a co za tym idzie, nie ma zbyt wielu zwolenników.

naklejka rejestracyjna

Gdzie przykleić naklejkę rejestracyjną?

Sposób, jak nakleić naklejkę na szybę samochodu, jest opisany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku. Powinna ona się znajdować w prawym dolnym rogu, patrząc od strony kierującego. Znajdując się w tym miejscu naklejka pl na samochód obowiązkowa, nie zasłania widoczności, więc nie stwarza niebezpieczeństwa na drodze. To na co należy zwrócić uwagę, to to, aby wycieraczki nie zatrzymywały się na styku z naklejką. Nie mogą też na nią nachodzić.

Podczas kontroli drogowej może to być sprawdzane. Od grudnia zeszłego roku, istnieje regulacja prawna mówiąca o tym, że już za rok naklejki będą zbędne. Od września 2022 roku nie będzie trzeba posiadać hologramu z numerem rejestracyjnym na szybie. W chwili obecnej oczekujemy aż rozporządzenie wejdzie w życie, a do tego czasu musimy wiedzieć jak nakleić naklejkę rejestracyjną. Według nowych przepisów pojawią się również inne zmiany, a mianowicie przestaną obowiązywać pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Co to oznacza dla kierowców?

Jeśli skończy nam się miejsce w obecnym dowodzie rejestracyjnym, nie będziemy musieli wyrabiać nowego. To duże uproszczenie, ponieważ jak wiadomo, że im mniej formalności i biurokracji dla nas, tym lepiej. Znacznie uprości to wiele procesów urzędowych, a diagnostom pomoże usprawnić proces badania pojazdu podczas okresowego przeglądu na stacji kontroli pojazdów.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze