Drukarka — jak każdy inny, regularnie użytkowany przedmiot ulega zabrudzeniom. W jej wnętrzu może zbierać się kurz i inne zanieczyszczenia, co po jakimś czasie zaczyna przekładać się na jakość wydruku i pracę urządzenia. To właśnie dlatego wnętrze drukarki warto regularnie czyścić: czy warto robić to samodzielnie, a jeśli tak, to w jaki sposób?
Jak wyczyścić drukarkę atramentową?
Regularne czyszczenie drukarki atramentowej jest konieczne jeżeli zależy nam na długiej żywotności urządzenia oraz wysokiej jakości wydruku. Chcąc zrobić to samodzielnie, należy przede wszystkim… być ostrożnym. Wnętrze drukarki składa się z wielu precyzyjnych elementów, które mogą łatwo ulec uszkodzeniom, jeżeli nie będziemy obchodzić się z nimi wystarczająco delikatnie.
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest odłączenie drukarki od zasilania. Następnym krokiem jest otwarcie pokrywy i demontaż tacki z papierem oraz kartridży. Wszystkie elementy trzeba starannie oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń: dobrze sprawdza się tutaj wąska, elastyczna końcówka odkurzacza, a także wilgotna (ale nie mokra) ściereczka z mikrofibry. Warto oczyścić także rolki pobierające papier oraz obudowę.
Do czyszczenia drukarki nie należy stosować środków chemicznych — nigdy nie wiadomo, czy ich skład nie spowoduje uszkodzeń! Nie powinniśmy także używać urządzeń, które posługują się strumieniem sprężonego powietrza: takie postępowanie może “wdmuchnąć” zanieczyszczenia do środka drukarki!
Jak wyczyścić drukarkę laserową?
Czyszczenie drukarki laserowej jest właściwie bardzo podobne do czyszczenia drukarki atramentowej. Po odłączeniu urządzenia od zasilania należy wyjąć ze środka niezadrukowany papier, toner i bęben drukujący. Wszystkie elementy odkurzamy, a zabrudzenia, które nie dadzą się usunąć na sucho, delikatnie myjemy wilgotną ściereczką. Ważne jest, by wyjęty kartridż przykryć (kawałkiem materiału, ręcznikiem, ściereczką) — tak, by nie narażać go na nadmierną ekspozycję na światło. Czyszczenie kartridży do drukarki laserowej jest nieco trudniejsze, niż czyszczenie analogicznych elementów drukarki atramentowej — warto zachować przy tym sporą ostrożność. Jeżeli czyściliśmy elementy urządzenia “na mokro”, przed kolejnym drukowaniem powinniśmy odczekać kilka godzin, by wszystko zdążyło całkowicie wyschnąć.
Jak wyczyścić głowicę drukarki? Czy warto czyścić drukarkę samodzielnie?
Proces czyszczenia głowicy w drukarce w niektórych modelach przebiega automatycznie. Możliwe jest także przeprowadzenie tego procesu z poziomu sterownika (szczegółowe informacje o tym, jak to zrobić, znajdziemy w instrukcji obsług urządzenia). Ważne jest, by nie czyścić głowicy bez potrzeby: zużywa to spore ilości tuszu!
Samodzielne czyszczenie drukarki jest możliwe — jednak jest to zadanie dość czasochłonne, wymagające precyzji i staranności. Jeżeli nie mamy pewności, czy na pewno uda nam się zrobić to prawidłowo, warto skorzystać z usług profesjonalnych serwisów, takich jak na przykład https://mytoner.pl/serwis-drukarek-i-ploterow/. Specjaliści zadbają, by nasze urządzenie zostało dokładnie oczyszczone, a przy okazji — sprawdzą, czy wszystko działa w nim prawidłowo. Takie rozwiązanie to duża oszczędność czasu, a często również pieniędzy: profesjonalne czyszczenie pomaga uchronić się przed kosztownymi usterkami.
Jeśli chcemy, by nasza drukarka była w dobrym stanie i umożliwiała drukowanie plików w wysokiej jakości — musimy zadbać o regularne czyszczenie wszystkich jej elementów. Można zrobić to samodzielnie, jednak skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu w wielu przypadkach okazuje się być lepszym rozwiązaniem. Dbając o swoje urządzenie sprawiamy, że posłuży nam o wiele dłużej — warto więc o tym pamiętać!