
Każdy etap życia kobiety wymaga profilaktycznej diagnostyki. Po 40 roku życia w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, zwiększa się też ryzyko zaburzeń pracy tarczycy. Zwalniają również niektóre procesy metaboliczne. Aby dalej cieszyć się życiem i nie tracić energii, warto profilaktycznie sprawdzić stan zdrowia, wykonując podstawowe badania laboratoryjne. Jakie? Wyjaśniamy!
Przede wszystkim morfologia
Profilaktyczną pełną morfologię powinien wykonać każdy przynajmniej raz w roku – bez względu na wiek czy odczuwane dolegliwości. Jest to badanie laboratoryjne dostarczające wiedzy o ilości i jakości elementów morfotycznych krwi: krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów), a także płytek krwi (trombocytów). Na podstawie nieprawidłowości w wynikach morfologii, lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne. W ten sposób możemy wykryć wiele chorób we wczesnym stadium.
Ważne jest, aby wykonać morfologię na czczo i po dobrze przespanej nocy – tylko wtedy możemy uzyskać wiarygodny wynik. Morfologię warto uzupełnić o inne podstawowe badania, takie jak: OB, badanie ogólne moczu, poziom glukozy.
Badania TSH, FT3, FT4, czyli tarczyca pod lupą
Po 40 roku życia zwiększa się ryzyko chorób tarczycy. Dlatego zdecydowanie warto zbadać czynność tarczycy i przysadki mózgowej, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH), stymulujący tarczycę do produkcji T3 i T4. TSH oraz pomiar stężenia wolnych hormonów tarczycy (FT4 i FT3) pozwala na wstępną diagnozę nadczynności, niedoczynności tarczycy i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badanie to powinny wykonać zwłaszcza te panie, które zauważają zmiany w samopoczuciu, np. nasilone zmęczenie czy senność, uczucie zimna, nieuzasadnione dietą wahania wagi albo suchość i bladość skóry.
Podobnie jak w przypadku morfologii – poziom hormonów tarczycy badamy na czczo.
Badanie witaminy D
Wiek średni może się wiązać ze zmniejszeniem gęstości kości i większym ryzykiem osteoporozy. Warto więc wykonać profilaktyczne oznaczeni poziomu witaminy D, które pozwala np. w dobraniu prawidłowej dawki suplementacji tej witaminy. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy ograniczone nasłonecznienie zmniejsza ilość witaminy D w organizmie. Badanie nie wymaga przygotowań i można je wykonać o każdej porze dnia.
Gdzie kobiety mogą wykona profilaktyczne badania krwi? Jednym z polecanych miejsc na mapie Warszawy jest Centrum Medyczne Babka Medica, specjalizujące się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu kobiet. W stolicy dostępne są dwa punkty pobrań, w tym jeden dostępny również weekendowo (przy ul. Słomińskiego).