Wraz z nadejściem wiosny wiele osób zaczyna myśleć o przygotowaniu swojego ogrodu na zbliżające się cieplejsze dni. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia takiej przestrzeni są meble ogrodowe. Niestety, przez oddziaływanie różnych czynników atmosferycznych z czasem mogą one zacząć wyglądać nieestetycznie – stare farby do drewna będą się łuszczyć i pojawią się pęknięcia. Jeśli chcesz odświeżyć wyposażenie ogrodowe przed sezonem wiosennym, wystarczy jedno wolne popołudnie, by podjąć działania, które pomogą Ci przywrócić meblom dawny blask.
Krok 1: Przygotowanie
Na początku warto zadbać o to, by meble były dobrze oczyszczone z kurzu, liści i innych zanieczyszczeń. Możesz to zrobić za pomocą szczotki lub miotełki, a także przetrzeć meble wilgotną szmatką. Jeśli na wyposażeniu znajdują się uporczywe zabrudzenia, usuń je za pomocą specjalnych preparatów do czyszczenia drewna, które znajdziesz w sklepach budowlanych.
Krok 2: Szlifowanie
Szlifowanie drewna może być kluczowym elementem w pracach renowacyjnych takiego wyposażenia, zwłaszcza jeśli jest ono mocno zużyte. Dzięki temu procesowi naturalny materiał zostanie doskonale przygotowany do nałożenia nowej warstwy farby lub lakieru. Możesz szlifować meble ręcznie bądź za pomocą szlifierki. Pamiętaj, aby szlifować drewno w kierunku, w którym układają się jego włóka, aby uniknąć zarysowań. Zaczynaj grubszym papierem ściernym, a następnie przechodź na coraz drobniejszy, aż do momentu, w którym powierzchnia będzie gładka.
Krok 3: Gruntowanie i malowanie
Wybór farby do drewna jest ważnym etapem odświeżania mebli ogrodowych. Poszukaj produktów dedykowanych pracy z naturalnym materiałem i odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Możesz wybrać kolor, który pasuje do Twojego ogrodu lub postawić na bezbarwną powłokę. Pamiętaj jednak, by najpierw malowaną powierzchnię zagruntować, co dodatkowo zabezpieczy ją np. przed wilgocią oraz ułatwi rozprowadzenie warstwy dekoracyjnej farby do drewna. Do aplikacji wykorzystaj pędzel lub wałek i pamiętaj o czasie potrzebnym na wyschnięcie poszczególnych powłok.
Krok 4: Konserwacja
Regularna konserwacja drewnianych mebli ogrodowych przedłuży ich żywotność i pozwoli cieszyć się nimi przez wiele sezonów. Co jakiś czas możesz przetrzeć meble wilgotną szmatką, aby usunąć zanieczyszczenia i kurz. Warto również dbać o to, aby meble były chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem czy deszczem. Jeśli masz taką możliwość, w okresie zimowym przechowuj meble w suchym miejscu, np. w garażu.