Elektroodpady, w tym nieużywany i zepsuty sprzęt elektroniczny, to szczególnie groźne dla środowiska śmieci, które przy okazji są rezerwuarem wielu cennych surowców wtórnych. Z tego powodu recykling elektroniki jest najlepszą metodą postępowania z niepotrzebnym już w domu lub w firmie sprzętem komputerowym, czy urządzeniami RTV i AGD. Dlaczego warto wspierać recykling elektroniki i gdzie można oddać elektrośmieci w celu ich przetworzenia?
Na czym polega recykling elektroniki?
Recykling elektroniki ma na celu zabezpieczenie niebezpiecznych elementów znajdujących się w starych urządzeniach elektronicznych oraz wydobycie z nich surowców, które mogą być po przetworzeniu ponownie wykorzystane. Przetwarzanie elektroniki jest procesem wieloetapowym i wymagającym. Najpierw urządzenie trzeba zdemontować i w bezpieczny sposób usunąć te elementy, które mogą wywołać skażenie lub inne niebezpieczeństwo. Takie substancje i materiały wymagają unieszkodliwienia, a profesjonalnie prowadzona utylizacja elektroniki daje gwarancję, że elektroodpady przestaną być zagrożeniem dla ludzi i środowiska. W kolejnych etapach elektroodpady są rozdrabniane i sortowane na różne frakcje: metale, tworzywa sztuczne, szkło, co odbywa się m.in. przy użyciu różnego typu separatorów magnetycznych, optycznych czy elektrostatycznych. Poddawane różnym przekształceniom surowce pozyskane z odpadów elektronicznych mogą być finalnie użyte zamiast pierwotnych zasobów do wyrobu nowych produktów, również sprzętów elektronicznych i elektrycznych.
Dlaczego recykling elektroniki jest opłacalny?
Recykling elektroniki pozwala zneutralizować groźne odpady i wykorzystać jeszcze raz surowce, które użyte były do produkcji komputera, telefonu czy telewizora. To ogromna korzyść dla środowiska, którego stan nieustannie się pogarsza w wyniku działalności człowieka. Z kolei odzysk surowców możliwy dzięki recyklingowi elektroniki sprzyja ograniczaniu zużycia pierwotnych zasobów, pozwala oszczędzać energię i co równie ważne – staje się tańszym i mniej obciążającym dla środowiska sposobem zaspokojenia potrzeb przemysłu i konsumentów. Z elektrośmieci z powodzeniem odzyskiwać można cenne i poszukiwane metale szlachetne: złoto, platynę, srebro, a także miedź, aluminium, szkło czy tworzywa sztuczne. W praktyce więc recykling urządzeń elektronicznych sprawia, że nowe sprzęty mogą być powszechnie dostępne, a ich ceny nie szybują szybko w górę w związku z deficytami niektórych metali.
Gdzie oddać elektrośmieci do recyklingu?
Recykling elektroniki zawsze należy powierzyć fachowcom, ponieważ tylko profesjonalnie działające firmy utylizujące elektronikę gwarantują bezpieczne ich zagospodarowanie. Nieużywany sprzęt elektroniczny i elektryczny różnego rodzaju można powierzyć m.in. firmie Stena Recycling, która prowadzi już od ponad 20 lat recykling urządzeń elektronicznych w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Włoszech, a także w Polsce, gdzie we Wschowie znajduje się nowoczesny zakład przetwarzania elektroniki. Stena Recycling dysponuje zaawansowanymi procesami recyklingu dla ponad 90% elektroniki, dzięki czemu każdy trafiający do jej zakładu elektrośmieć może zostać unieszkodliwiony i w bezpieczny sposób ponownie wykorzystany. Stena Recycling przyjmuje m.in. elektroodpady od firm, a także oferuje im bezpieczne niszczenie nośników danych – dysków, nieużywanych laptopów, smartfonów, kart pamięci, płyt, dyskietek itp. Niepotrzebne urządzenia elektroniczne i elektryczne można również oddawać do specjalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a także sklepów sprzedających elektronikę oraz punktów zajmujących się naprawą tego rodzaju urządzeń.