Biała kapusta jest jednym z najczęściej hodowanych warzyw w Polsce. Jest bardzo popularna, ponieważ można ją uprawiać zarówno na plantacjach, jak również w przydomowym ogródku. Jak uprawiać kapustę i czego potrzebuje ta roślina do hodowli?
Kilka słów o kapuście
Kapusta, to warzywo, które niesie ze sobą wiele witamin i korzystnych dla organizmu substancji. Istnieje również wiele odmian kapusty, w tym:
- kapusta pekińska,
- kapusta głowiasta – biała,
- kapusta modra,
- kapusta włoska
Kapusta biała jest warzywem często spotykanym w Polsce, a jej jadalne części to cała głowa. Biała kapusta to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku hodowli tworzy zwartą głowę i krótką łodygę, a w drugim roku zakwita. Kapusta biała to odmiana, którą uprawia się dość wcześnie, a zbiera już w czerwcu. Natomiast kapusta modra sadzona jest znacznie później i zbiera się ją głównie jesienią. Kapusta jest bogata w wiele witamin, świetnie sprawdza się jako warzywo do kiszenia, a jej uprawa nie należy do najtrudniejszych.
Uprawa kapusty – co powinniśmy wiedzieć
Kapusta dostarcza nam wiele witamin takich jak A, K, C, E, oraz mnóstwa mikroelementów potrzebnych organizmowi. Aby zacząć ją uprawiać, należy wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Kapusta może być uprawiana nawet w przydomowym ogródku, ponieważ jej hodowla nie jest wymagająca. Trzeba jedynie kapuście zapewnić odpowiednie warunki hodowlane. Tak jest z każdą rośliną i należy je zastosować, jeśli chcemy mieć porządne zbiory. Po pierwsze nasuwa się pytanie:
- kiedy sadzić kapustę we własnym ogródku? Otóż można ją posadzić już pod koniec lutego, trzeba jednak pamiętać, aby ją jeszcze ocieplić, najlepiej posadzić kapustę w tunelu lub pod włókniną.
- Na jakiej glebie posadzić kapustę? Uprawa kapusty powinna mieć miejsce na niezakwaszonej, niezbyt ciężkiej, ale bogatej w minerały glebie. Ponad to, uprawa kapusty polega również na dostarczaniu odpowiedniego nawodnienia.
- Jakie towarzystwo lubi kapusta? Kapustę warto posadzić obok rumianku, fasoli oraz nagietka. Dzięki tym roślinom kapusta jest bardziej odporna na ataki kapustnika.
Tak naprawdę, hodowla kapusty nie jest skomplikowana, a posiadanie własnej uprawy może przynieść nam nie tylko doskonałe warzywo, ale wiele satysfakcji. Można ją również hodować na własny użytek.
Uprawa kapusty na własny użytek
Wiemy już, że kapustę należy nawadniać i nawozić. Aby kapusta na własny użytek była smaczna i zdrowa, należy również usuwać chwasty i co jakiś czas spulchnić glebę wokół posadzonej kapusty. Wówczas możemy liczyć, że nasza uprawa kapusty będzie precyzyjna, a jej plony bardzo smaczne i zdrowe. Kapusta to również nieodzowny element polskiej kuchni. Występuje w wielu tradycyjnych potrawach, takich jak kapusta z grzybami, bigosie, farszu do pierogów i gołąbkach. Świetnie nadaje się na kiszenie, można wówczas pozyskać smaczny i wielowitaminowy sok z kapusty. Ponad to kapusta doskonale sprawdzi się jako składnik surówek i sałatek. Jeśli mamy do dyspozycji kawałek ogródka, możemy śmiało posadzić w nim kapustę.