Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Pozwala on na porozumiewanie się, rozwój mowy oraz daje możliwość odbierania wrażeń dźwiękowych, jakimi wypełniona jest otaczająca nas rzeczywistość. Gdy zdolność słyszenia dźwięków wokół nas zmniejsza się, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny w codziennym życiu jest dobry słuch. Niestety, zaburzenia słyszenia to powszechny problem, którego może doświadczyć każdy. Na szczęście istnieją rozwiązania technologiczne, które mogą kompensować szeroki zakres ubytków.
Jak działają aparaty słuchowe?
Aparat słuchowy to miniaturowe urządzenie medyczne służące do wzmacniania głośności dźwięków dochodzących do nas z otoczenia. Najprościej mówiąc, aparat zbudowany jest z mikrofonu, który wychwytuje dźwięki z otoczenia, wzmacniacza, którego zadaniem jest przetworzenie tego sygnału, oraz słuchawki, która dostarcza odpowiednio wzmocniony dźwięk do ucha pacjenta. Obecnie aparaty analogowe zostały całkowicie wyparte przez bardziej zaawansowane modele cyfrowe, które są wyposażone w specjalne przetworniki. Urządzenia cyfrowe są bardzo nowoczesne i posiadają mnóstwo przydatnych funkcji. Poza samym wzmacnianiem dźwięku aparat jest w stanie realizować wiele innych zadań. Dzięki systemom cyfrowym aparaty mogą łączyć się bezprzewodowo z akcesoriami umożliwiającymi np. swobodne oglądanie telewizji, rozmowę przez telefon czy słuchanie muzyki. Niewątpliwym atutem modeli cyfrowych jest także subtelny, elegancki wygląd.
Aparaty słuchowe – nie tylko dla seniorów!
Aparaty słuchowe najczęściej są zalecane osobom starszym z niedosłuchem. Trzeba jednak podkreślić, że z takiego rozwiązania mogą korzystać pacjenci w każdym wieku. Choć problemy ze słuchem dotyczą głównie seniorów, to wykazuje je coraz więcej młodych ludzi. Bywa, że zaburzenia słyszenia dotyczą młodych, aktywnych zawodowo osób, które przez hałas związany ze środowiskiem pracy narażone są na uszkodzenia narządu słuchu. Wiele problemów ze słuchem wynika ze stylu życia, np. długotrwałego przebywania w głośnym otoczeniu. Aby uniknąć trwałych i nieodwracalnych zmian, należy pamiętać o regularnych, kontrolnych badaniach. Bezpłatne testy audiologiczne można wykonać w szpitalach, ośrodkach, poradniach i gabinetach w całej Polsce, np. w punktach Audiofon: https://audiofon.com.pl/.
Jaki aparat słuchowy wybrać dla dziecka?
Jak wspomniano wcześniej, zaburzenia słyszenia dotyczą ludzi w każdym wieku. Tego typu problemy mogą pojawić się również w okresie wczesnego dzieciństwa, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. U niektórych dzieci niedosłuch rozwija się jeszcze przed narodzinami, na skutek nieprawidłowości w materiale genetycznym. Na szczęście istnieje grono specjalistów, którzy są w stanie pomóc w tej trudnej dla rodziców sytuacji. Dzięki możliwościom, jakie daje nam współczesna medycyna, możliwym staje się protezowanie niemal każdego ubytku słuchu aparatami słuchowymi dopasowanymi do potrzeb konkretnego użytkownika. Dzieciom w wieku 0-4 roku życia zaleca się aparaty zauszne, co najmniej 4-kanałowe, z aktywnym systemem redukcji sprężeń akustycznych i wyłączonymi systemami tłumienia hałasu. Aparat dla dziecka powinien posiadać miękką wkładkę uszną, blokadę komory baterii i rożek pediatryczny. Im szybciej dziecko zostanie zaopatrzone w aparat, tym większa szansa, że będzie funkcjonować tak jak jego rówieśnicy. Warto dodać, że na zakup systemów wspomagających słyszenie można otrzymać pomoc finansową od Narodowego Funduszu Zdrowia.