Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Zaczerwienione i szczypiące oczy? To dość powszechny problem cywilizacyjny ze względu na coraz powszechniejszą wielogodzinną pracę przed monitorem i brak wystarczającego czasu na regenerację. Wzrok to szczególnie ważny zmysł, niezbędny w codziennym funkcjonowaniu, dlatego warto dbać o jego kondycję. Jak powstrzymać pieczenie oczu? Podpowiadamy!
Dlaczego pieką oczy? 3 najczęstsze powody
Piekące oczy to najczęściej wynik zmęczenia narządu wzroku. Praca z bliskiej odległości lub przed komputerem emitującym światło niebieskie ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Problem stanowi również zbyt krótki czas odpoczynku. Do pełnej regeneracji oczu potrzebne jest przynajmniej 5 godzin snu w ciągu doby.
Powodem pieczenia oczu może być również niewłaściwe korzystanie z soczewek kontaktowych. Przekraczanie zaleconego terminu użytkowania lub niewłaściwa i nieregularna pielęgnacja mogą być powodem szczypania oczu. Piekące oczy mogą również przyczynić się do zapalenia bakteryjnego lub wirusowego np. zespół suchego oka lub zapalenie spojówek.
W każdym jednak przypadku, jeśli ból nie ustępuje, warto najpierw skonsultować się ze specjalistą.
Jak dbać o oczy, by uniknąć pieczenia oczu?
Powszechnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli Twoja codzienna rutyna nie pozwala Ci na wyeliminowanie czynnika, który powoduje pieczenie oczu, warto wspierać kondycję wzroku w inny sposób. Przede wszystkim należy pamiętać o badaniach profilaktycznych, a także wprowadzić niewielkie zmiany, które na pewno Ci nie zaszkodzą! Podpowiadamy jak dbać o oczy – oto kilka porad:
- Dieta – produkty spożywcze, jakie wybieramy, mają istotny wpływ na nasz organizm. Jeśli doskwiera nam pieczenie oczu, warto wzbogacić swoją dietę przede wszystkim w produkty o wysokiej zawartości witaminy A takie jak: brokuł, marchewka, groszek, pomidor, a także mleko i jaja. Niezbędne są również witaminy C i W oraz minerały takie jak: selen, mangan i cynk. Dieta bogata w te składniki wzmocni kondycję wzroku, a także poprawni nasze samopoczucie.
- Odpoczynek – wspominaliśmy już o kluczowym znaczeniu snu, jednak niezwykle ważny jest również odpoczynek w ciągu dnia. Jeśli koncentrujesz wzrok na obiekcie w małej odległości (np. praca przy komputerze) pamiętaj, żeby przynajmniej co 20 minut zrobić przerwę i popatrzeć w dal. Nasze oczy nie są przystosowane do długiej pracy z bliska, dlatego taka przerwa pozwoli im odpocząć. Dzięki temu nie pojawią się takie objawy jak zaczerwienienie i szczypiące oczy.
- Ćwiczenia – powszechnie wiadomo, że ruch to zdrowie i ta zasada dotyczy również naszych oczu. Idealną formą relaksu jest ćwiczenie polegające na rysowaniu cyfry osiem w poziomie. Taka aktywność zaktywizuje mięśnie oka, co może okazać się zbawienne szczególnie po całym dniu koncentracji na obiektach znajdujących się w niewielkiej odległości.
Krople nawilżające do piekących oczu – natychmiastowe ukojenie
Jak jeszcze dbać o oczy? Czasem wyżej wymienione kroki mogą okazać się mało skuteczne, szczególnie jeśli nasze oczy są wrażliwe na światło niebieskie, promieniowanie UV lub zanieczyszczenie powietrza.
Co sprawdzi się na piekące oczy? Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się krople nawilżające do piekących oczu, które redukują uczucie szczypiących oczu. Krople zastępują naturalny film łzowy, przez co są dedykowane szczególnie osobom narażonym na jego utratę (osoby noszące soczewki kontaktowe lub pracujące przy komputerze).
Pieczenie oczu to powszechny problem, jednak nie należy go lekceważyć, gdyż jego przyczyny mogą być różne. Mamy nadzieję, że informacje zawarte we wpisie przekonują do tego, by zadbać o odpowiednią profilaktykę, a także korzystać z kropli nawilżających do piekących oczu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dobrą kondycją wzroku przez długi czas. Jeśli jednak zaobserwujemy niepokojące objawy, należy skonsultować się ze specjalistą, który zbada stan naszego wzroku i zaleci odpowiednie leczenie.