Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Włosy narażone są na zróżnicowane rodzaje uszkodzeń, powstających w następstwie czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Działające na ich strukturę, mogą spowodować ubytki, widoczne w ogólnej kondycji pasm. Sprawdź, co wpływa na osłabienie włosów i jak je odbudować, by zachwycały.
Czynniki, odpowiedzialne za uszkodzenie włosów
Twoje włosy, podobnie jak skóra każdego dnia zmagają się z szeregiem czynników, mogących wpływać na ich kondycję. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn osłabienia struktury włosów wymienia się czynniki mechaniczne, fizyczne i chemiczne. Oprócz wewnętrznych przyczyn, leżących po stronie kondycji organizmu są one bardzo istotnymi zagrożeniami dla kosmyków. Czynniki mechaniczne, wpływające na wygląd i zdrowie włosów to przede wszystkim uszkodzenia ich struktury, powstające na skutek kontaktu z niszczącymi produktami (zbyt ciasne gumki do włosów, paski torebek, pasy samochodowe). Czynniki fizyczne, osłabiające włosy wiążą się głównie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wpływającymi na strukturę włosów. Do czynników chemicznych, mających bezpośredni wpływ na osłabienie pasm zaliczamy produkty, stosowane do koloryzacji oraz zabiegów fryzjerskich. Przykładem może być rozjaśnianie, które jest istotnym czynnikiem, osłabiającym strukturę włosów.
Jak minimalizować uszkadzanie włosów na co dzień?
Kluczem do zdrowo wyglądających, odbudowanych włosów jest prawidłowa, regularna pielęgnacja oraz dbałość o eliminację czynników niszczących włosy. Przede wszystkim ogranicz ich styczność z produktami, które mogą powodować mechaniczne uszkodzenia, nie narażaj ich na wpływ bardzo wysokich temperatur (lub stosuj kosmetyki ochronne), zadbaj o bezpieczne produkty koloryzujące i używane do innych zabiegów upiększających. Stosując kosmetyki do stylizacji zwróć uwagę na ich ilość. Nadmiar może w tym przypadku niekorzystnie działać na zdrowie włosów. Podczas mycia włosów stosuj dokładne oczyszczenie skry głowy, co niezbędne jest do zachowania właściwej kondycji włosów.
Jak odbudować osłabione włosy?
Jeśli Twoje włosy są mocno osłabione konieczna będzie regeneracja. Wybierz odpowiednie kosmetyki, które delikatnie oczyszczą skórę głowy oraz włosy i zapewnią im dogłębne nawilżenia. Uszkodzone kosmyki przede wszystkim trzeba nawilżyć i odżywić. Wnikające w głąb struktury włosa substancje odżywcze świetnie wchłaniają się pod wpływem ciepła, dlatego jeśli wybierasz maskę regenerującą, na czas trzymania jej na włosach owiń głowę suchym, czystym ręcznikiem. Co jest istotne, by odbudowa włosów była skuteczna? Zwróć uwagę na regularność stosowania kosmetyków regenerująco-nawilżających. Dodatkowo wykonuj olejowanie włosów, dostarczając pasmom silnego, naturalnego nawilżenia. Nie stosuj nadmiernej ilości kosmetyków. Zróżnicowanie, zbyt duże obciążenie włosów mogą spowodować odwrotny do założonego efekt.
Czy samodzielnie w domu da się odbudować strukturę włosów?
Włosy zniszczone można zregenerować w domu, jednak problem pojawia się wtedy, gdy uszkodzenia są bardzo intensywne lub w parze z nimi idą inne problemy z wyglądem kosmyków. Jeżeli Twoje zniszczone włosy nadmiernie wypadają, są cienkie, matowe, wyjątkowo łamliwe lub puszą się, a regeneracja w warunkach domowych nie przynosi efektu, zasięgnij rady specjalisty. Zabiegi keratynowe i proteinowe, wykonywane przez fryzjerów doskonale sprawdzają się przy odbudowie zniszczonych pasm.