Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Powszechnie wiadomo, że odpowiednia pielęgnacja włosów wpływa zarówno na ich wygląd, jak i kondycję. Stosowane zabiegi i kosmetyki należy zatem dobrać do danego typu włosów, a przykładem mogą być włosy wysokoporowate. Co je wyróżnia? W jaki sposób pielęgnować włosy wysokoporowate? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?
Włosy wysokoporowate to najtrudniejszy typ włosów w pielęgnacji, co wynika z faktu, że są one pozbawione szczelnej osłonki w formie ściśle przylegających łusek. Rozchylenie oraz nieregularność nie tylko utrudnia ich pielęgnację, czy koloryzację, ale ułatwia osadzanie się we włosach zanieczyszczeń, toksyn oraz mikroskopijnych cząsteczek metali ciężkich. W efekcie włosy wysokoporowate:
- są szorstkie w dotyku, ponieważ mocno odstające łuski są wyczuwalne jako nierówności pod palcami;
- są matowe i pozbawione połysku;
- łatwo się przesuszają;
- łatwo się puszą się (zwłaszcza pod wpływem wilgoci);
- plączą się po myciu, co sprawia, że trudno je rozczesać bez użycia odpowiednich kosmetyków;
- długo utrzymują nadany kształt, np. loki po skręceniu;
- często się falują, a nawet lekko kręcą pod wpływem wilgoci;
- szybko schną, dzięki czemu po myciu mogą być suche nawet w kilkanaście minut;
- szybko tracą ładny i jednolity odcień po koloryzacji, ponieważ farba szybko się z nich wypłukuje.
Jak sprawdzić czy włosy są wysokoporowate?
Chcąc samodzielnie określić to, czy włosy są wysokoporowate należy uważnie je obserwować. Jeżeli bowiem pod wpływem wilgoci łatwo się puszą, szybko schną, czy falują lub kręcą można przypuszczać, że ich łuski są mocno rozchylone, w związku z czym szybko chłoną wodę. Włosy wysokoporowate można rozpoznać również po tym, że sprawiają wrażenie zniszczonych i przesuszonych. Nawet po polaniu ich wodą nadal pozbawione są blasku i szorstkie w dotyku.
W jaki sposób pielęgnować włosy wysokoporowate?
Posiadając włosy wysokoporowate należy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyki, które pozwolą utrzymać je w dobrej kondycji. Jak dbać o włosy wysokoporowate? Pamiętać należy przede wszystkim o tym, by:
- intensywnie je nawilżać oraz unikać czynników potęgujących suchość włosów, np. wysokich temperatur, czy bezpośredniego działania wiatru;
- regularnie stosować maski i zabiegi regenerujące, ponieważ włosy tego typu bardzo dobrze chłoną składniki odżywcze;
- chronić włosy przed uszkodzeniami zarówno mechanicznymi, jak i chemicznymi, czy termicznymi, które mogłyby znacznie je osłabiać;
- koloryzację przeprowadzać wyłącznie u profesjonalisty, ponieważ nieprawidłowa może wyrządzić naprawdę poważne szkody we włosach;
- chronić włosy przed rozdwajaniem końcówek systematycznie je podcinając;
- nawadniać i wzmacniać włosy od środka, co wymaga nie tylko picia dużej ilości wody, ale również zadbania o odpowiednią dietę.
Podsumowując należy stwierdzić, że pielęgnacja włosów wysokoporowatych wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia, odżywienia oraz ostrożnego obchodzenia się z nimi. W efekcie będą dobrze i zdrowo wyglądały, na czym przecież zależy każdej kobiecie posiadającej ten typ włosów.