Co musisz wiedzieć przed ekspozycją ciała na promienie słoneczne? Przygotuj się na nadchodzące lato. Marzy Ci się piękna opalenizna? Pamiętaj, by nie dążyć do niej za wszelką cenę. Tylko stopniowe opalanie z zachowaniem pewnych podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli Ci uzyskać ładny koloryt skóry, bez ryzyka.
Jak promienie UV wpływają na skórę?
Światło UV przyspiesza procesy starzenia się skóry, a także może prowadzić do wykształcenia się komórek nowotworowych. Szkodliwe promienie uszkadzają barierę ochronną skóry, odpowiedzialną za odparowywanie wilgoci. Może to wywoływać przesuszenie, a w konsekwencji spadek kondycji skóry. Staje się ona wówczas szara, matowa, pozbawiona życia, szybciej ulega podrażnieniom, uszkodzeniom oraz pogłębianiu się zmarszczek. Co istotne, skóra nie cierpi od razu w wyniku ekspozycji na promienie UVA. To nie one, lecz promienie UVB sprawiają, że zbyt mocno opalone miejsce piecze i jest zaczerwienione. Promienie UVA działają bez efektów, które byłyby od razu widoczne. Skutki ekspozycji na nie skóry pojawiają się nawet po wielu latach, a mogą być niezwykle przykre.
Bardzo istotną kwestią jest fakt, że na szkodliwe promieniowanie UVA, jesteśmy narażeni cały rok. Nie tylko więc latem można się spodziewać konsekwencji braku ochrony przed słońcem. To dlatego kremy pielęgnacyjne do twarzy z faktorem SPF zaleca się nakładać przez cały rok, również jesienią i zimą, gdy warunki atmosferyczne z pozoru nie dają się przebić promieniom słonecznym. UVA nie zatrzymają żadne chmury, ani nawet szyba.
Jeżeli zaobserwujesz na swoim ciele pokrzywkę po opalaniu, może się okazać, że to uczulenie na słońce. Brzmi zaskakująco, a dla naszych babć nawet kontrowersyjnie. Niestety tego rodzaju alergia zdarza się coraz częściej. W wielu przypadkach objawy uczulenia pojawiają się nie w wyniku samego kontaktu ze słońcem, ale w połączeniu opalania z zastosowaniem kosmetyków lub zażyciem leków z fotouczulającym składnikiem.
Skuteczna ochrona przed słońcem
Oczywiście zły wpływ promieni słonecznych na skórę nie oznacza, że mamy ich unikać. Są nam potrzebne, chociażby w celu syntezy witaminy D. Korzystanie z nich jednak powinno się odbywać z zachowaniem pewnych środków ostrożności. Podstawą są produkty do opalania i kremy z filtrem.
Mleczko czy olejek do opalania nakładaj na wszystkie odsłonięte na skórze miejsca zawsze, gdy planujesz ekspozycję na słońce, opalanie, albo wychodzisz z domu, a za oknem panuje skwar. W takich sytuacjach najlepiej sięgaj po wysoki SPF minimum 30, a najlepiej 50. Twoja opalenizna nie będzie spektakularna po jednym dniu na plaży, ale umiar i stopniowe opalanie są najlepszą oraz najzdrowszą receptą na piękny, a przy tym zdrowy koloryt.
Nie zapominaj o tym, że Twoja głowa, choć pokryta jest włosami, również wymaga zabezpieczenia. Spieczony skalp to nie tylko dyskomfort i ewentualne dolegliwości bólowe. Promienie UV niekorzystnie wpływają na kondycję skóry głowy, a co za tym idzie również jakość włosów.
W miarę możliwości unikaj słońca w samo południe. Staraj się nie spędzać dłuższego czasu na zewnątrz między godziną 10 a 14 i pij dużo wody. Nawadnianie organizmu latem jest wyjątkowo istotne.