Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Padaczka to przewlekła choroba mózgu, która objawia się napadami padaczkowymi. W ich trakcie dochodzi do zaburzeń ruchowych w postaci drgawek, zaburzeń psychicznych, z powodu których chory traci świadomość oraz zaburzeń wegetatywnych. Te ostatnie mogą objawiać się np. ślinotokiem, bladością lub mimowolnym oddawaniem moczu i kału. Choroba dotyczy około 0,5-1% społeczności. Jak wygląda proces leczenia?
Leczenie padaczki – najważniejsze informacje
Osobą odpowiedzialną za diagnozę i leczenie padaczki jest neurolog. Rozpoznanie jest przeprowadzane m.in. na podstawie wywiadu. Specjalista zadaje pytania zarówno choremu, jak i świadkom napadów. Konieczne jest także przeprowadzenie badań neurologicznych oraz dodatkowych, takich jak badania krwi czy EKG. Dzięki temu możliwe jest wykluczenie innych przyczyn drgawek. Kluczowym badaniem jest EEG, czyli badanie elektroencefalograficzne. Jak wygląda proces leczenia po diagnozie?
- W większości przypadków pacjenci przyjmują leki przeciwpadaczkowe. Ich zadaniem jest zapobieganie napadom. U sporej grupy pacjentów możliwe jest całkowite wyeliminowanie drgawek przy odpowiednim dopasowaniu leków. Decyzję o wyborze określonego preparatu podejmuje neurolog. Musi być on dopasowany zarówno do rodzaju padaczki oraz typu napadów.
Inne metody leczenia padaczki
W niektórych przypadkach leczenia ma postać chirurgiczną. W trakcie operacji wycina się fragmenty mózgu gdzie występuje ognisko padaczkowe. To właśnie tam zachodzą nieprawidłowości będące przyczyną napadów. Ta metoda jest wykorzystywana zwłaszcza w tych przypadkach, gdy zmiana w mózgu zagraża życiu chorego i ma postać guza lub naczyniaka będącego przyczyną choroby.
Istnieje też możliwość wszczepienia pod skórę klatki piersiowej specjalnego urządzenia, które hamuje czynność napadową. W przypadku dzieci z padaczką lekooporną, neurolog może zalecić dietę ketogenną. Jest ona bogata tłuszcze, a uboga w węglowodany. Musi być jednak prowadzona pod okiem lekarza i dietetyka.
Zgłoś się już dziś: Pasmed – neurolog Twardogóra