Przycinarka do brzegów trawnika

Dobrze przycięty trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. Ciężko jednak o zadowolenie w momencie, gdy brzegi trawnika są nierówno przycięte. Niestety, ale zwykłą kosiarką ciężko przyciąć brzegi trawnika. Jak więc sobie poradzić z obrzeżami? Najskuteczniejszy sposób to wykorzystanie sprzętu, jakim jest przycinarka do brzegów trawnika.

brzeg trawnika

Pielęgnacja trawnika: od czego zacząć?

Pierwsze czynności w ogrodzie można rozpocząć, gdy stopnieje śnieg po zimie. W niedużym ogrodzie, gdzie znajduje się niewielki trawnik, wystarczy nóż do przycinania brzegów trawnika. Niektóre nożyce do przycinania brzegów trawnika, posiadają grzebienie i obrotowe głowice, które regulują kąt pracy. Co jednak jeśli posiadamy większy trawnik? Jakie pomysły na obrzeża trawnikowe można wykorzystać?

Jeśli chcemy widocznie oddzielić krawędzie trawnika, skorzystajmy z narzędzia, jakim jest krawędziarka ręczna do trawnika. Warto wykorzystać modele takie jak:

  • krawędziarka do trawnika Husqvarna
  • krawędziarka do trawnika Stiga
  • krawędziarka do trawnika Stihl

To doskonały pomocnik w trosce o trawnik. Posiadają one ostrza w kształcie gwiazdy, które wprawiają się w ruch, opierając na krawędzi, przy której dokonujemy cięcia. Warto pamiętać o tym, że pielęgnacja trawnika to nie tylko koszenie. To także wykończenie brzegów trawnika, a to najlepiej wykonywać przy użyciu przycinarki do brzegów trawnika. To skuteczny sposób na kontrolę obrysu trawnika.

W miejscach, gdzie długo zalegał śnieg, mogły wytworzyć się puste miejsca. Ziemia w tych miejscach powinna zostać spulchniona, a trawa zasiana. Nasiona trawy dobrze jest wymieszać z ziemią próchniczą. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. W sklepach ogrodniczych można kupić nawozy, które użyźnią trawę i sprawią, że będzie ona gęstsza. Każdy, kto posiada ładny trawnik, doskonale zdaje sobie sprawy, ile serca należy włożyć w ten zielony dywan.

Koszenie to jeden z najważniejszych zabiegów kosmetycznych. Wybór idealnej kosiarki to jedno, ale to, o czym powinniśmy pamiętać to także przycinarka do brzegów trawnika. To narzędzie, które zmieni trawnik w piękną aranżację ogrodową.

oddzielenie trawnika

Przycinanie brzegów trawnika

Pięknie wyglądający trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. Wspaniałe kwiaty wyeksponowane na tle zaniedbanej trawy, nie będą wyglądać dobrze. Dlatego tak istotne jest, aby zastanowić się czym oddzielić trawnik od rabatę od trawnika. To, że doskonały trawnik musi mieć idealnie przycięte brzegi, nie podlega dyskusji. Poza tym, że wygląda to estetycznie, to wyrównane brzegi, ułatwią późniejszą pielęgnację.

Mimo że trawnik o równych krawędziach, zdaje się być nie lada wyzwaniem. Rozwiązaniem, które ułatwi oddzielenie trawnika jest użycie falistej palisady lub oddzielenie trawnika rzędami kostki brukowej. Inny prosty sposób, to przycinanie brzegów trawnika. W związku z tym, że nie zawsze możliwe będzie zastosowanie fizycznych barier. Posiadanie odpowiednich narzędzi tylko ułatwi sprawę, a cały proces przebiegnie prędko i sprawnie. W Polsce jest on rzadko stosowany, ale istnieje szpadel półksiężycowy, który jest krótszy od tradycyjnego szpadla. Korzystając z niego, można osiągnąć całkowicie płaskie i równe brzegi. Niemniej jednak łatwiejszym sposobem jest użycie krawędziarki do trawy. Co to jest i dlaczego warto w to inwestować? O tym już poniżej.

nożyce do przycinania brzegów trawnika

Jaką krawędziarkę do trawnika wybrać?

Decydując się na zakup przycinarki do brzegów trawnika, nadasz trawnikowi wyraźny kontur i oddzielisz trawę od ścieżek, chodników, rabatów. Tego typu zabiegi wpływają pozytywnie na wizerunek całego ogrodu oraz poprawiają kondycję trawy. To o czym należy pamiętać, to systematyczne przycinanie.

Dzięki temu trawnik będzie nie tylko piękny, ale i zdrowy. Ogrodowy obcinacz obrzeży trawnika, jest wyposażony w silnik o różnej mocy, dzięki czemu można go wykorzystywać według własnych potrzeb w przydomowych ogródkach. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe opcje, jak na przykład czyszczenie fug lub obcinanie mchu. Warto wybrać ten model, który posiada ergonomiczny kształt i uchwyt, który ułatwi prowadzenie sprzętu i umożliwi pracę w bardziej komfortowy sposób.

Polecane produkty, które są godne uwagi, to urządzenia Stiga, Stihl i Husqvarna. To profesjonalne krawędziarki do trawy, które doskonale zadbają o każdy szczegół, przy najmniejszym nakładzie pracy człowieka. Urządzenie to jest idealne do przycinania obrzeży, na które wkrada się trawa. Te newralgiczne miejsca to brzegi chodnika i krawędzie podjazdów. To częsta zmora, która spędza sen z powiek, amatorom pięknych i zadbanych trawników. Profesjonalny obcinacz krawędzi trawnika to rozwiązanie tego problemu.

Przycinarka obrzeży ręczna czy spalinowa?

Podkaszarki to maszyny, które są pomocne tam, gdzie nie może swobodnie dotrzeć zwykła kosiarka lub traktorek. Są one zasilane silnikiem elektrycznym, a elementem, który tnie jest żyłka. Dzięki metodzie, jaką tnie, poleca się ją do mniej wymagających prac. Mimo tego potrafi poradzić sobie również w miejscach, gdzie trudno jest dotrzeć zwykłym, tradycyjnym narzędziem.

Wspomniana krawędziarka do trawy znajdzie również zastosowanie przy koszeniu trawy znajdującej się wokół drzew, przy ogrodzeniach i tam, gdzie znajduje się dużo kamieni. W średnim i małym ogrodzie podkaszarka może okazać się nieoceniona. W miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu, sprawdzi się świetnie model akumulatorowy. To, że przycinarka do brzegów trawnika jest nieoceniona, nie podlega nawet dyskusji. Co jednak warto o niej wiedzieć i jaki model wybrać?

Przyjęło się, że krawędziarka do trawnika to urządzenie o mocy mniej więcej 1000 W. Są one najczęściej zasilane z sieci lub akumulatorowo. Dobrze przycinają miękką trawę, chociaż dobrze sobie radzą również z grubymi źdźbłami i łodygami chwastów różnego pochodzenia. Ich ogromną zaletą jest cicha praca oraz stosunkowo prosta obsługa. Najlżejsze modele ważą niecałe dwa kilogramy. W związku z tym, że przycinarki nie kosztują wiele, może sobie na nią pozwolić praktycznie każdy początkujący ogrodnik.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze