To najpiękniejszy krzew na świecie. Jego urok podkreślają gęste kwiatostany, które pięknie okalają gałęzie. Uprawa tej rośliny jest stosunkowa prosta, a sam krzew nie jest zbyt wymagający. Tamaryszek francuski, bo o nim mowa potrafi wyrosnąć nawet w wyjałowionym miejscu.
Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) – opis krzewu
Tamarix gallica jest bardzo delikatnym krzewem. Jego kwitnienie przypada na czerwiec-sierpień, a jego pędy pokryte są wtedy tysiącami drobnych kwiatów. Przypomina to ulotną mgiełkę. Tamaryszek francuski jest rozłożystym krzewem liściastym, który dorasta do 2-3 metrów wysokości i podobnej szerokości.
Niektórzy twierdzą, że tamaryszek jest iglakiem. Jego pędy wyrastają na krótkim pniu i mają cienką, brązową korę. Połączenie tamaryszka i miskant morning light to piękne doznanie estetyczne. Wymienione rośliny często spotykana w ogrodach, parkach i na miejskich skwerach. Idealnie nadaje się do sadzenia pojedynczo, ale pięknie się również komponuje z innymi tamaryszkami, które kwitną w innych okresach.
Dobrze współgra z ciemnymi iglakami lub w towarzystwie bylin. Listki tamaryszka opadają jesienią, gdy są żółte. Wtedy też pozbywają się drobnych pędów bocznych, które wyrosły im w sezonie. Na zimę pozostają głównie rózgowate gałęzie.
Uprawa i pielęgnacja tamaryszka francuskiego na pniu
Warunki uprawy, jakie wymaga tamaryszek francuski na pniu, powinny być słoneczne. W cieniu roślina może źle rosnąć i słabo kwitnąć. Każda tamaryszek francuski uprawa powinna odbywać się na alkalicznej i piaszczystej glebie. Kwiat nie lubi, aby go zbyt często przesadzać. Najlepiej jest, aby rósł w miejscu posadzenia.
W związku z tym, że zimą może przemarzać, dobrze jest go zabezpieczyć przed mrozem. Niemniej jednak szybko regeneruje swoje uszkodzenia. To roślina niezwykle mocno wytrzymała na suszę i zanieczyszczenia. Zasolenie gleby nie jest dla niego przeszkodą ku temu, aby móc rosnąć. Dobrze więc będzie się czuć także w rejonach nadmorskich
Niestety, ale tamaryszek na pniu nie jest odporny na choroby i szkodniki. Każdy tamaryszek szczepiony na pniu jest stosunkowo łatwy w uprawie. Wystarczy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w ogrodzie, aby nie zawiódł naszych oczekiwań. Miejsce może być w półcieniu lub mocno nasłonecznione. Najważniejsze, aby nie znajdowało się ono w samym cieniu.
Tamaryszek na pniu – cena sadzonek
Ta wdzięczna roślina nie jest droga. Kupując tamaryszek francuski cena nas nie zaskoczy. Tamaryszek drobnokwiatowy na pniu kosztuje około 20-30 zł. Z kolei tamaryszek sadzonki są jeszcze tańsze i kosztują nawet 1,50 zł za jedną sztukę. Dzięki temu, że cena ich nie jest zaporowa, każdy amator pięknych roślin może sobie pozwolić na to, aby stworzyć piękny ogród w towarzystwie tamaryszka francuskiego na pniu.
Generalnie tamaryszek francuski jest krzewem liściastym, ale można go wyprowadzić na drzewko, które wyrośnie do prawie 3 metrów wysokości. Stwarzając mu ku temu odpowiednie warunki, z pewnością się odwdzięczy i zachwyci urokiem. Cięcie krzewu powinno odbywać się co kilka lat, dzięki temu drzewko się zagęści.
Jak wygląda kwitnący krzew tamaryszku szczepionego na pniu?
Rośliny, które są szczepione na pniu, są nazywane piennymi. Powstają one na skutek zaszczepienia drzewa lub krzewu na roślinie, która będzie stanowić dla nich podkładkę. Ważne, aby miejsce szczepienia nie przebiegało tuż nad ziemią.
Dzięki takiemu zabiegowi jest uzyskiwana forma roślina nie dorastająca do dużych rozmiarów, tworząc tym samym miniaturowe, urokliwe drzewko. Formy, jakie może przybrać kwitnący kwiat tamaryszku, mogą być przeróżne. Wyróżnia się korony kuliste i parasolowate. Tamaryszki szczepione na pniu mają wzrost dochodzący do 2-3 metrów. Co ciekawe, rośliny ozdobne, które są zaszczepione, tak jak tamaryszek francuski na pniu, są łatwiejsze w pielęgnacji. W zasadzie pielęgnacja tej rośliny jest bardzo prosta i nie różni się ona od innych krzewów.
Jeśli chcesz mieć tamaryszek w ogrodzie, możesz zakupić sadzonki, które są dostępne w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Czasami są też dostępne w supermarketach na działach ogrodniczych. Dużą popularność zyskały sadzonki na pniu, a tamaryszek na pniu cena jest troszkę wyższa, ale też nie zaporowa. Forma małych drzewek jest bardzo ciekawa i atrakcyjna. Decydując się na zakup sadzonki, warto sprawdzić jej jakość. Powinna ona być cała i niezniszczona. Jakiekolwiek ślady choroby czy żerowania szkodników, powinny być sygnałem, że roślina nie jest zdrowa. Najlepiej jest kupować sadzonki w pojemnikach, gdyż są one zazwyczaj w lepszej kondycji i nie wysychają.
Popularne odmiany krzewu tamaryszka
W Polsce popularne są trzy odmiany tamaryszka. Należą do nich:
- tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix tetrandra),
- tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima),
- tamaryszek francuski (Tamarix gallica),
Tamaryszek drobnokwiatowy jest również nazywany tamaryszkiem czteropręcikowym i dorasta do prawie czterech metrów wysokości. Posiada ciemnobrązowe pędy, które zimą są prawie czarne. Liście są zredukowane, a kwiaty mocno różowe, które gromadzą się w wąskich dwuletnich pędach. To najczęściej, zaraz obok tamaryszka francuskiego, uprawiana odmiana tej rośliny w Polsce. Jest on wytrzymały na mrozy i kwitnie bardzo obficie. Można go sadzić w całej Polsce.
Tamaryszek francuski również ma różowe kwiaty, które gęsto porastają pędy. Dzięki temu sprawia wrażenie jakby jego korona była ażurowa. Jego wysokość sięga do trzech metrów, a pędy są cienkie i wyprostowane. Dość ciekawą propozycją jest tamaryszek francuski na pniu, który ładnie się prezentuje w ogrodzie. Kolejna odmiana tamaryszka to tamaryszek pięciopręcikowy, inaczej zwany tamaryszkiem rozgałęzionym. To kolejny przykład pięknego tamaryszka, ale jest on znacznie mniej odporny na mrozy niż wyżej wspomnieni jego kuzyni.
Jego kwitnienie przypada na późne lato, a liście są szarozielone. Odmiana ta rozrasta się do trzech metrów wysokości, a kwiaty są ciemniejsze. Występuje on w dwóch odmianach: Pink Cascade oraz Rubra. Obie są ciekawe.
Fajna ozdoba ogrodu, nie trzeba za dużo przy niej robić.