Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Urologia dziecięca zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u chłopców i dziewczynek, jak również rozpoznawaniem wad w budowie anatomicznej narządów tego układu. Jak wygląda badanie dziecka podczas wizyty u takiego specjalisty?
Kiedy należy się zgłosić do urologa dziecięcego?
Do urologa powinno się pójść z dzieckiem w przypadku stwierdzenia nietypowych objawów ze strony układu moczowo-płciowego. Najczęściej chodzi o ból i pieczenie podczas oddawania moczu, krew w moczu, zbyt częsta potrzeba korzystania z toalety, nocne moczenie u starszych dzieci. Powodem do niepokoju może też być nieprawidłowy wygląd narządów moczowo-płciowych. Szczegółowe badania w tym zakresie można wykonać m.in. w poradni Onkolmed.
Skierowanie do urologa nie jest wymagane, nawet jeśli dziecko nie doświadcza żadnych dolegliwości lub nie wydają się one powiązane z chorobami układu moczowego, jak na przykład ból brzucha, gorączka lub ból w dolnej części pleców.
Jak wygląda badanie urologiczne u dzieci?
Przed konsultacją urologiczną nie są wymagane żadne specjalne przygotowania – rodzic musi jedynie zabrać ze sobą aktualne wyniki badań. Podczas wizyty lekarz analizuje przedstawione wyniki i przeprowadza wywiad z rodzicem oraz dzieckiem, jeśli jest ono na tyle duże, by zrozumieć pytania i móc na nie odpowiedzieć. Zazwyczaj po pierwszej wizycie urolog dziecięcy zleca dodatkowe badania, przede wszystkim USG jamy brzusznej, nerek, moczowodów, jąder.
Oprócz wywiadu lekarz może jeszcze wykonać badania palpacyjne jamy brzusznej oraz obejrzeć narządy moczowo-płciowe u małego pacjenta, dlatego warto dziecko wcześniej do takiej wizyty przygotować, aby wiedziały, co je czeka w gabinecie lekarza. Na podstawie zleconych badań urolog jest już w stanie postawić diagnozę i dobrać najlepszą metodę leczenia.
Jakie choroby urologiczne są najczęściej diagnozowane u dzieci?
U dzieci mogą występować infekcje układu moczowego, wady anatomiczne, zaburzenia czynności dróg moczowych, kłębuszkowe zapalenie nerek, spodziectwo, stulejka, wnętrostwo, wodniaki jądra i powrózka nasiennego, przepuklina pachwinowa. W niektórych schorzeniach wystarczy leczenie farmakologiczne, jeśli jednak zdiagnozowane zostały wady wrodzone, zazwyczaj konieczna jest operacja.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladmoczowy/55075,wady-wrodzone-ukladu-moczowego
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2236