Wirusowe zapalenie wątroby, powszechnie określane jako żółtaczka, to poważna choroba, która nieleczona zagraża nawet zżyciu pacjenta. Dlatego też warto znać objawy schorzenia, aby móc w porę zainterweniować i udać się do hepatologa. Wyjaśniamy, jakie objawy daje wirusowe zapalenie wątroby oraz jak leczy się to schorzenie.
Czym jest WZW?
Zanim wyjaśnimy, w jaki sposób hepatolog leczy WZW, wytłumaczmy pokrótce, czym jest ta choroba. Otóż WZW to wirusowe zapalenie wątroby, czyli innymi słowy infekcja tego narządu, wywołana atakiem przez wirus. Należy podkreślić, że WZW mogą wywoływać różne wirusy. W zależności od tego, który jest odpowiedzialny za wywołanie choroby, pojawiają się nieco inne objawy. Odmienne są też konsekwencje schorzenia. Dlatego dzisiaj wyróżnia się aż 6 rodzajów wirusowego zapalenia wątroby. Powszechnie występują jednak 3, czyli WZW oznaczane literami: A, B i C.
Objawy wirusowego zapalenia wątroby
Bardzo ważne dla skuteczności leczenia jest jak najszybsze zidentyfikowanie problemu. Jakie objawy daje WZW? Przede wszystkim skóra pacjenta żółknie, stąd też zresztą potoczna nazwa schorzenia – żółtaczka. Należy przy tym pamiętać, że przy zapaleniu typu A i B objaw ten może nie występować. Co gorsza, w wielu przypadkach nie pojawiają się żadne inne objawy. To bardzo niekorzystne zjawisko, które utrudnia zdiagnozowanie choroby. Natomiast jeśli pojawią się objawy WZW A , B lub C, najczęściej będą to:
- gorączka,
- objawy grypopodobne,
- wysypka na skórze,
- swędzenie skóry,
- ogólne osłabienie,
- ból głowy,
- nudności i wymioty.
Hepatolog, czyli jak leczyć WZW
Diagnozowaniem i leczeniem wątroby, a tym samym również jej zapalenia wirusowego, zajmuje się hepatolog. Specjalista ten przede wszystkim wdraża leczenie objawowe. Stosuje leki, które mają łagodzić objawy. Ponadto zaleca dietę i odpoczynek. Kluczowe jest nieobciążanie wątroby, co oznacza rezygnację z alkoholu i papierosów. Ponadto wdraża się leki przeciwwirusowe, które mają zlikwidować przyczynę problemu. Niestety nie w każdym przypadku jest to możliwe, dlatego czasem trzeba ograniczyć się do leczenia objawowego.
Zapraszamy na badania: hepatolog Gdańsk