Kształtki i złączki mosiężne są uniwersalnymi elementami montażowymi, które wykorzystywane są zazwyczaj w instalacjach wodnych, grzewczych oraz gazowych. W ofercie sklepów instalacyjnych, hydraulicznych znajduje się szeroki wachlarz złączek mosiężnych. Tak naprawdę sprawdzają się one ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane w każdym miejscu instalacji.
Kształtki i łączniki mosiężne, które są dobrze dobrane i dopasowane mają wpływ na sprawność danej instalacji, na jej bezawaryjność i komfort użytkowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat łączników mosiężnych – koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!
Rodzaje i charakterystyka mosiężnych kształtek
Sam materiał – mosiądz, z którego zostały wykonane trójniki, kolanka, dwuzłączki i inne łączniki ma wiele zalet. Warto wspomnieć o tym, że miedź posiada właściwości antybakteryjne. Z tego względu wszędzie tam, gdzie higiena jest niezwykle ważna, stosowane są systemu kształtek i łączników właśnie z mosiądzu. Najnowsze badania dowodzą, że mosiądz jest materiałem odpornym nawet na tak złośliwy szczep bakterii jak gronkowiec złocisty.
Warto dodać także fakt, że złączki mosiężne stosowane tak często w instalacjach wodnych, ze względu na to, że nie korodują, w przeciwieństwie do innych materiałów. Ma to wpływ na ich trwałość, a także to, że nie zmieniają smaku, zapachu czy właściwości wody. Warto wspomnieć także o tym, że ze względu na idealne właściwości antykorozyjne kształtki mosiężne mogą być stosowane także w instalacjach, które mają kontakt z wodą morską. Kształtki z mosiądzu są odporne na promieniowanie słoneczne, wysokie ciśnienie oraz wysoką temperaturę. Co ważne – nie wydzielają szkodliwych substancji.
Do najbardziej popularnych rodzajów kształtek i złączek mosiężnych możemy zaliczyć: trójniki, kolanka, dwuzłączki, czwórniki, mufy, nyple, redukcje, śrubunki oraz nakrętki. Kolana mosiężne sprawdzają się idealnie do przyłączy gazowych w płytach i kuchenkach gazowych. Sama kształtka – inaczej niż w przypadku kolan czarnych nie jest odlewana. Z tego względu posiada idealnie równe krawędzie, które nie ścinają uszczelek. Wybierając kształtki mosiężne warto jest skorzystać z oferty branżowych sklepów instalacyjnych i hydraulicznych, w których dostępne są dobre jakościowo kształtki i łączniki mosiężne. Na rynku znajduje się bowiem sporo trójników mosiężnych, kolanek czy dwuzłączek mosiężnych, których jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. O niskiej jakości świadczy cienka ścianka lub złe wykończenie krawędzi.
Nypel mosiężny – łącznik cieszący się największą popularnością
Mówiąc o nyplach mosiężnych, w pierwszych słowach należy wytłumaczyć, czym dokładnie jest ta złączka. Jest to łącznik wykonany z mosiądzu w kształcie rurki. Na obu końcach mogą znajdować się dwa gwinty zewnętrzne lub w przypadku nypli mosiężnych do lutowania – jeden.
Gwinty zewnętrzne wkręca się do gwintów wewnętrznych, które znajdują się np. w kolanach czy trójnikach. Cechą charakterystyczną nypli mosiężnych jest to, ze na środku znajduje się pierścień w kształcie nakrętki. Pierścień nie jest absolutnie elementem przypadkowym w konstrukcji tej złączki. Dzięki niemu można łatwo chwycić kluczem nypel i go dokręcić.
Fajny wpis, dowiedziałem się czegoś nowego!