Wybór baterii łazienkowych nie zawsze jest łatwym zadaniem. Wybrany model powinien nie tylko pasować do stylistyki oraz do gustu domowników, ale także i do elementów wyposażenia, które się tam znajdują. Nie bez znaczenia są parametry techniczne, które mają wpływ na komfort użytkowania danego modelu, a także i na jego żywotność. Coraz więcej osób podejmuje się wyzwania, jakim jest montaż baterii wannowej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak to zrobić i jak do tego zadania się przygotować!
Samodzielny montaż baterii wannowej
Pomimo dużej popularności kabin prysznicowych, wciąż wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie łazienki bez wanny. To właśnie ona jest synonimem luksusu i to w niej można naprawdę odprężyć się po ciężkim i stresującym dniu w pracy. Komfort użytkowania wanny nie zależny jest tylko od jej kształtu, wielkości czy wyprofilowania, ale także i od baterii, jaka zostanie w niej zamontowana. A baterie wannowe mogą być różne! Najrzadziej montowane są te wolnostojące, chociaż trzeba przyznać, że właśnie one coraz częściej wybierane są do nowo remontowanych łazienek.
Znacznie większym powodzeniem cieszą się natomiast baterie wannowe ścienne lub te 2,3,4 a nawet i 5 – otworowe. Na rynku dostępne są modele, które pasować będą do każdej łazienkowej aranżacji! Najlepsi producenci armaturą posiadają w swoich ofertach modele, które stylistyką nawiązują do wystroju nowoczesnego, minimalistycznego, klasycznego czy retro.
Coraz większa liczba osób natomiast podejmuje się samodzielnego montażu baterii łazienkowych. Nie ma się czemu dziwić, bo o ile jest to model ścienny czy stojący zadanie to nie jest skomplikowane i trudne. Korzystając w tym zakresie z pomocy fachowca, liczyć się natomiast trzeba z dodatkowymi kosztami. Można więc w ten sposób zaoszczędzić na remoncie oraz zdobyć satysfakcję związaną z samodzielnie wykonaną pracą!
Montaż krok po kroku!
Każda bateria wannowa może być sprzedawana z innymi częściami. Należy zwrócić więc w pierwszej kolejności uwagę, czy bateria jest kompletna lub czy trzeba zakupić do niej np. kolanka przyłączeniowe. Czasem istnieje potrzeba dokupienia również wężyków przyłączeniowych. W przypadku gdy decydujemy się na montaż baterii nawannowej, należy wykonać dla niej specjalne otwory na rancie wanny lub kupić taką, która już takie posiada.
Modele z gotowymi otworami dostępne są na rynku i nie powinno być problemu by je dostać.
Montując baterię na wannie, należy w pierwszej kolejności założyć zawory odcinające. Są to zazwyczaj zawory kątowe z filtrem. Filtr zatrzymuje szkodliwe dla baterii zanieczyszczenia, jest on bardzo ważny. Od niego bowiem w dużej mierze będzie zależała bezawaryjna praca baterii. Zawory powinny zostać wkręcone w kolanka. Warto podkreślić, że w przypadku, gdy wanna jest obudowana, powinno się zapewnić dostęp do wężyków przyłączeniowych i zaworów. W razie jakiejkolwiek awarii możliwe będzie szybkie dotarcie do jej miejsca.
Każda bateria posiada swoją instrukcję montażu, która może się różnić nieco od innych. przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, należy się właśnie z nią zapoznać.
prosta sprawa 2 godziny roboty przy piwku