jak zbudować warzywniak z palety

Palety transportowe cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystuje się je nie tylko zgodnie z ich przeznaczeniem, ale i do wykonywania mebli, w tym ogrodowych. Można z nich także zrobić ogródek warzywny w skrzyniach. Jak go zrobić? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Co to takiego ogródek warzywny z palet?

Dość nowoczesnym, a zarazem pomysłowym rozwiązaniem jest utworzenie warzywniaka z palet. Taki ogródek z palet posiada wiele zalet i można zrobić go praktycznie wszędzie, nawet na kostce brukowej. Część osób nie ma możliwości sadzenia warzyw wokół domu. Pomocne wtedy może być nasze rozwiązanie, czyli uprawa warzyw w drewnianych skrzyniach.

Warzywniak z palet posiada dno dzięki czemu można go ustawić na balkonie lub płytach tarasowych. Ogromną zaletą tego pomysłu jest fakt, że skrzynie na warzywa można ulokować na każdej wysokości, a w każdej grządce można sadzić co innego. Po wyrośnięciu plonów ogródek warzywny w skrzyniach wygląda imponująco. Skrzynie do warzywniaka można malować na dowolny kolor, dzięki czemu możemy je dopasować do własnych potrzeb.

skrzynie na warzywa

Jak przygotować warzywniak z palet krok po kroku?

Wykonanie ogródka warzywnego w skrzyniach nie jest trudne. Poniżej przedstawimy krok po kroku, jak zbudować warzywniak z palety, co będzie dla Państwa dużym ułatwieniem. W pierwszej kolejności potrzebujemy palet.

W przypadku, gdy nie mamy takowych, można dopytać w składach budowlanych lub sklepach wielkogabarytowych. Może akurat uda nam się ją zdobyć za darmo. Inny sposób jej zdobycia, to zakup. Koszt waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu złotych za jedną sztukę. Najważniejsze, aby paleta była w dobrym stanie. Nie może posiadać połamanych desek ani dużych drzazg. Co jeszcze będzie potrzebne, żeby wykonać warzywnik w skrzynkach?

Przede wszystkim folia, gwoździe, taker i ziemia ogrodowa. Dobrze jest przed podjęciem jakichkolwiek czynności wyszlifować paletę papierem ściernym oraz zabezpieczyć drewno odpowiednim specyfikiem przed czynnikami zewnętrznymi. Najprostszy sposób mówiący jak zrobić warzywniak z palet, to wyłożenie folią wnętrza skrzynek oraz dosypanie ziemi. Na koniec pozostaje tylko sianie i sadzenie roślinek.

skrzynie ogrodowe na warzywa

Jakie są zalety prowadzenia własnego warzywnika w skrzyniach z palet?

Każdy, kto posiada ogródek warzywny w skrzyniach, doskonale wie, że jest idealny dla osób, które mają problemy z kręgosłupem i schylaniem się. Podwyższane skrzynie drewniane do uprawy warzyw dają wiele możliwości montażowych. Dzięki temu można je umiejscowić na dogodnej dla siebie wysokości.

W związku z tym, że drewniane skrzynie do uprawy warzyw szybciej się nagrzewają, ziemia daje lepsze plony, niż tradycyjna uprawa. Poza tym w tego typu rozwiązaniach łatwiej jest kontrolować rozrost roślin. Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt, że ziemia wysycha szybciej, jeśli znajduje się wyżej. Warzywa więc należy podlewać częściej. Ogród w skrzyniach to ciekawa kompozycja, która zwraca na siebie uwagę. Dzięki temu przestrzeń jest uporządkowana oraz czysta. Sam ogród zyskuje na estetyce, ponieważ warzywniak z palet wygląda ciekawie dla każdego.

Drewniane skrzynie z palet jako element dekoracji balkonu

To tylko drewniane skrzynie na warzywa, a jednak efekt dekoracyjny, jaki powstaje z ich wykorzystaniem, jest zdumiewający. Skrzynka na warzywa z palet sprawia, że na balkonie pojawia się rustykalny element, tworząc tym samym unikalny charakter. Z palet można tworzyć także różnego rodzaju meble oraz ozdoby. Wykorzystując ten surowiec, zyskamy wyjątkowe i niepowtarzalne elementy dekoracyjne balkonu. W takich drewnianych skrzyniach możemy uprawiać nie tylko warzywa ale również kwiaty takie jak hortensje bukietowe.

Jedną z propozycji wykorzystania są skrzynie na warzywa na balkon, ale form ich wykorzystania jest wiele. W zależności od potrzeb i własnej pomysłowości można wykonać samodzielnie stoły, krzesła, siedziska, leżanki, a nawet półki, na których mogą się znaleźć różnego rodzaju ozdoby i przydatne przedmioty. Urok drewnianych skrzyń polega na tym, że nie ma konieczności układania ich od tak zwanej linijki. Niby przypadkowe ułożenie może okazać się ciekawą aranżacją.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze